24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

CAN KANTAR / SEKTÖRÜN İÇİNDEN – Amasya mı, Niğde mi?

ckCan Kantar’ın Tüm YazılarıSigorta şirketleri yılın son aylarına girdiğimiz şu günlerde büyük tanıtım atağına girdi. Liberty Sigorta, Ergo Sigorta, Mapfre Genel Sigorta, Zurich Sigorta, Asya Emeklilik ve  Metlifeise BES tarafında yıl sonunda tanıtım kampanyası şirketlerimizden bazıları. Aralık ayında bunun daha da artacağını ve bu listeye yeni şirketlerin ekleneceğini düşünüyorum. Tanıtım maliyetlerini tahmin edebiliyoruz. Fakat sigorta sektörünün de acil bir tanınırlığa ihtiyacı var.   17 bin acente, broker ve şirketlerin satış personeli birebir tanıtım yapıyorlar ama… Sigortalanmamış o kadar büyük bir kesim var ki onlara da medya organlarıyla ulaşmak ancak mümkün.  Kulak dolgunluğu bile çok önemli. Bu reklam filmlerini izleyen veya gazete ilanları görenler sigorta yaptırmaya koşmayacaktır. Fakat sigorta ne zaman yanında, yaptırdığında ne gibi avantajların olacak vb, her reklam filminden bir mesaj bile akılda kalsa yeterlidir.  Mapfre Genel Sigorta Sertap Erener ile tanıtım yaparken, Liberty Sigorta ise Engin Altan Düzyatan ile izleyenlerin ilgisini çektiğini söylemek mümkün. Evet belki maliyetli ama algı yaratmak için tanınan bir yüzün bu reklam filmlerinde oynaması en doğru yol. Bu filmlerde esprili bir dilin kullanılması da çok mantıklı. Geçmişte de Anadolu Sigorta reklamları ile bu farklılık yaratılmıştı. Çünkü sigorta hep kötü anda karşınıza çıkacak bir olgu. Kötüyü hatırlatarak bir reklam algısının negatif etki yaratacağı da bir başka gerçek.Sigortacılık tuhaf bir ürün. Geçtiğimiz hafta içerisinde sektörel bir panelde Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen “ Dünyada ‘kullanmayın’ temennisi ile satılan başka bir ürün yoktur” demişti. Gerçekten düşünüldüğünde “kullanmayın” denilerek satılan bir ürün sigorta. Kullanıldığında belli ki bir sorun yaşanmış oluyor.

Elmacılar çok mutlu!

Liberty Sigorta ise reklam filmlerinde “size bir şey olmasın, ama olduğunda yanınızdayız” sloganını kullanıyor.  Çünkü hasar maddi ise ve mağdur sigortalı ise mağduriyetin önlenmesi mümkün. Sigorta şirketi sadece bedeni kayıpları ve hayatımızı geri veremiyor. Liberty Sigorta’nın son reklam filmi büyük beğeni topladığı bir gerçek.  Ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın fark yarattığını gördük.  Reklam filminin esprili finali konuşulur olduğu da bir başka gerçek. Geçen hafta sonu pazarda elmayı pazarcıların “Niğde, Amasya elması burada”  diye bağırdıklarını duydum.  Elma üreticilerin bu reklamdan çok mutlu olduklarını tahmin etmek çok da güç değil. Özellikle Niğdeli ve Amasyalı elma üreticileri Liberty Sigorta’ya teşekkür mektupları göndermiş olmalılar.  Niğde ve Amasya’da sigorta talebinde bir patlama bekliyorum.! Şaka bir yana reklam filminin kurgulanmasında büyük bir başarı var çünkü. Ünlü oyuncu yüzü bir tarafa, sigorta potansiyelinin artmasını beklediğimiz Anadolu tarafındaki sigorta algısının gelişmesinin de bu tür reklam filmleri ile mümkün olacağını düşünüyorum.

Y&Z kuşağı şirket seçecek

Diğer taraftan bu gibi tanıtım kampanyalarının sigorta satıcıları yani acentelerin de işini kolaylaştırdığını söylemek mümkün. Henüz sigorta tüketicisinin  fiyat odaklı bir seçimi söz konusu olabilir ama. Ama çok yakında “Hem fiyatı iyi, hem markası bilinir, hem de müşteri memnuniyetine önem veren şirketlerin bir adım öne geçeceği bir gerçek. Markasına güvenen ve yatırım yapmayan şirketlerimizi de yakın gelecekte zor günler bekleyebilir.  Çünkü sigorta tüketicisinin profili her geçen gün gençleşiyor. Y ve Z kuşağı sigorta satın alırken ismini duyduğu şirketleri hatırlayacak diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER