25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Can Kantar: Sektörün doğru iletişime ihtiyacı var, hem de çok…

Şemsiye Dergisi 14 Yaşında

Sigorta sektörünün tüketicilere kendilerini doğru anlatması gerektiği bir zaman dilimindeyiz. Ve he- men, şimdi hatta… Ulusal ekonomi basınındaki üst düzey yöneticilik dönemi sonrasında sigorta sektöründeki dergilerde Genel Yayın Yönetmenliği yaptım. O sırada TRT’de hazırlayıp sunduğum “Hayatımız Sigortalı” programı büyük ilgi görmüştü. Gelen geri bildirimler TRT santralini kilitliyordu adeta. Sonra anladım ki sektörde var olan iç iletişim mecralarının dışında, sektör olarak potansiyel tüketiciye yönelik yayınlanacak bir mecraya ihtiyaç var.

14 SENE DİLE KOLAY

Sonrasında dönemin en çok satan Sabah Grubu yayınlarından Para Dergisi’nin içerisine bir dergi hazırlama fikri doğdu. Dergi hazır tüketiciye gitsin istedik. Ve ŞEMSİYE DERGİSİ‘ni çıkarmaya karar verdik. Dergi için isim araştırdık. Şimdikilerin yaptığını yapsam, Sigortalının Dünyası, Sigortacımın Gazetesi, Sigortalı BEST falan diye bir isim koyardım. Biz o kolaycılığa kaçmadık elbet. Google aramalarında sigorta yazıp görsele bastığınızda Şemsiye resimleri çıkıyordu. Şemsiye bir koruma, bir kalkan, bir güvenceydi. İçinde sigorta geçen bir isim ile tüketiciye ulaşmak sıkıntı olabilirdi. Şemsiye isminde karar kıldık. Dönemin iletişim konusundaki uzmanlığına güvendiğim Gamze Diler‘e sordum, fikrini aldım. Hep beraber iyi bir fikir olduğuna karar verdik.

PARA DERGİSİ İLE İLK ÇIKIŞ

Şemsiye Dergisi, ilk zamanlar Para Dergisi ile on binlerce potansiyel sigortalıya ulaşıyordu. Dijital olarak da Türkiye’nin ilk dijital dergi platformlarında Turkcell Dergilik ve Dijimecmua’da bizi bile şaşırtan okunma oranlarını yakaladık. Her ay on binlerce kişiye ulaştık. Pahalı bir proje olduğundan sayfa sayısını artıramıyorduk. Sektör içinden de kendi sorunları ile ilgili sayfalarda yer bulunamadığı serzenişleri gelince Hayatımız Sigortalı Dergisi’ni hazırladık. Aynı başarıyı o da yakaladı. Sadece acentelerin sesi olsun diye günlük TÜSAF E-Gazete‘yi çıkardık. O da büyük ilgi gördü. 2011 yılında Sigorta Haber TV ile yerinde canlı yayınlar yaptık. Uzman kişi süzgecinden geçsin diye SİGORTASİKAYETİ.COM sitesini hayata geçirdik. O da büyük başarılara imza attı. Ve sonra bu yayınlarımızın yanına diğer mecralar eklendi ve yıllardır Sigorta Medya sektörün en çok takip edilen yayın kuruluşu haline geldi.

BİZ YAPMAMIŞSAK, YAPILMAMIŞTIR

Yapılmayan bir şey varsa biz yapmamışızdır. Dergide fal, karikatür, bulmaca daha akla gelen her şey bizim tarafımızdan denendi. Ve gelinen noktada aşağıda yazacağım mecralarımızı hazırlayan Azerbaycan’da bizim için emek veren Dilara Zamanova dâhil 15 kişinin emeği var yayınlarımızda. Görünen yüzü benim belki ama Buzdağı’nın görünmeyen tarafında 15 kişi var.

 • Hayatımız Sigortalı -Aylık Dergi
 • Şemsiye Dergisi -Aylık Dergi
 • Gazete Sigorta – Günlük Dijital Gazete
 • Sigorta Ekranı – YouTube Kanalı
 • İnsurance Media Türkiye – Haftalık Dijital Gazete 
 • Gazete Sigorta/Azerbeycan- Haftalık Dijital Gazete 
 • sigortamedya.com.tr – web sitesi
 • sigortasikayeti.com.tr -web sitesi
 • sigortaliazerbeycan.com -web sitesi
 • Sigortamedya E-Gazete- Günlük mailing 
 • Posta Gazetesi sigorta sayfası – Haftalık 
 • İyi ki Sigortalıyım- Seri video

SEKTÖRÜN DOĞRU İLETİŞİME İHTİYACI VAR

Sigorta sektörünün tüketiciye yönelik iletişim varyasyonlarına ihtiyaç var. Daha da çok ihtiyaç var. Hep yeni daha çok kitleye ulaşabilecek projelere ihtiyaç var. Bu konuda bu iş için taş üstüne taş koyanın başımın üzerinde yeri var. Sektör de bu girişimleri bütçe olarak desteklemelidir.

“İYİ Kİ SİGORTALIYIM” DAN BAŞKA İSİM BULUNAMAMIŞ MI?

Geçenlerde bir sektör Genel Müdürü paylaşınca farkına vardım. Güler Gür isimli hanımefendi “İyi ki sigortalıyım” ismini verdiği bir program hazırlıyor ve Haber Global TV de yayınlatıyor. İşin içinde bir emek var, ciddi bir maliyet söz konusu takdir etmemek mümkün değil. Fakat bu emeği keşke proje yaratmada ve isim aramakta da harcamış olsalardı. Sanki başka bir isim yokmuş gibi “İyi ki Sigortalıyım” ne alaka. ::))

YILLAR ÖNCE EMEK VERİLMİŞ BİR PROJEYDİ

Google’da ve YouTube’da bir tarama yapılsa daha önce bu isimle video serileri hazırlandığı hatta bu projenin sponsorunun Türkiye Sigorta Birliği olduğu görülebilirdi. O proje, o isim yıllar önce TSB Başkanı Can Akın Çağlar döneminde masaya gelmiş ve Atilla Benli Başkanlığı ve Mehmet Akif Eroğlu‘nun TSB Genel Sekreterliği döneminde hayata geçirilmiş. Özgür Obalı Genel Sekreterliği döneminde devam ettirilmiş bir projeydi.

İLKLER BİZİM OLUNCA, EMEK HIRSIZLARI KAPIYA DAYANIYOR ELBET

Biz ilklere imza attığımız için bu tür emek hırsızlıklarına alışkınız. Daha önce sigortasikayeti.com, sigortahaber TV projeleri, en son olarak da Hayatımız Sigortalı ve Şemsiye Dergileri‘miz çalınmak istenmişti. Haberlerimizden esinlenme, videolarımızdan kesit almalar işin cabası. Sektörde iletişim anlamında taş üstüne taş koyacak her türlü çabaya saygım sonsuz ama emek hırsızlığına duyarsız kalamıyorum.

SİGORTAMEDYA’nın RAKİBİ yine SİGORTAMEDYA

Sigortamedya kendini, kendine rakip olarak görüp her sene üzerine koyarak ilerliyor. Sektörü büyütmek çabasındaki yayınlarımız ve haberlerimiz ile iletişim alanında sektöre destek olmayı sürdürüyoruz. Sektör endüstrisinden 40’a yakın şirket ile yaptığımız işbirliğimiz ve sektörün desteği de doğru yolda olduğumuzun önemli bir göstergesi.

Bizi izlemeye devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER