24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Can Kantar: “SAİK Başkanı Korkut’tan TOBB Yönetimine tavır!”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sigorta sektöründe bir ilk gerçekleştirildi. Sigorta Fuarı yapıldı. Bu bir ilkti. Dünyada benzerleri vardı. Onlardan bize uyanlar örnek alınarak düzenlendi. İlk sene elbet eksiklikler oldu. Çok normal. Ama inanılmaz bir ortam oldu. Sektörün her kesiminden profesyoneller bir araya geldi. Bence ilk olmasına rağmen oldukça başarılı bir organizasyondu. Geçen yılki fuarda paneller daha çoktu. Fuar ve iş birlikleri kısmı biraz zayıf kalmıştı. Fuar denildiği zaman dünyada o sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği yeni ürünlerin ilk olarak sunulduğu ve işbirliklerinin yapıldığı bir ortamdan bahsediyoruz. Dünyadaki örneklerinde sigorta konusunda elbet tüketiciler öncelikli olmuyor. Nedeni zaten sigortalılık bilincinin yerleşmiş olması. Biz de durum farklı. İşin içine tüketicinin de çekilmesi elbet fuarı çok daha etkili kılacaktır.

Geçen fuar farklıydı

Geçtiğimiz yıl 1’incisi yapılan Sigorta Fuarı‘nda tüketici yoktu. Diğer taraftan TOBB desteklediği için tüm sektör paydaşları katılmıştı. Paneller çok yoğundu. Aynı anda iki panel olduğundan, izlemek isteyenleri tercih etmek zorunda bırakmışlardı. Uzun uzadıya kürsüden konuşmalar, bazıları için bir şova dönüştürülmüştü. Bu durumu geçmiş dönem bende eleştirmiştim.

Panelleri sadeleştirilmiş bir fuar

Bu yıl nasıl bir yöntem izleniliyor derseniz, gördüğüm daha sadeleştirilmiş bir panel dizisi oluşturulmuş. Bunun yanı sıra sektör paydaşlarının işbirliklerini geliştirme ortamı yaratılmış. Fuarın mantığına daha da yaklaşılmış. Gelecek senelerde işin içine daha çok tüketici katılması isteniyorsa da ona göre çalışmaların planladığı konusunda duyumum var. Her yıl farklı bir şehirde tüketicilerin de ulaşabileceği bir konumda ve en önemlisi tüketiciye cazip kılınacak bir ortam yaratılması çok iyi olur. İndirimli poliçe satışları, çekilişle poliçeler vb. Önümüzdeki yıl İstanbul’da, bir sonraki yıl İzmir’de, sonra Ankara ve diğer illerde hatta yılda birkaç kez bile düzenlenebilir. Tabii ki TOBB ve TSB’nin destekleri ve de bu fuar organizasyonunu hayata geçiren aynı ekip ile… Çünkü çok taliplilerinin olduğunu duyuyorum, yapmayın ayıp!

Eleştirmek kolay…

Hatta illerde Ticaret odalarında yapılan sigorta toplantılarını da içlerine katarak bu organizasyonlar düzenlenebilir. Belki birkaç Oda temsilcisi ve birkaç acenteden çok daha fazla kişi katılabilir. Yapılan etkisiz toplantılardan çok daha etkili kılınabilir bu toplantılar. Geliştirilebilir, daha iyisi yapılabilir. Ama biz de ne yazık ki iyi bir şey yapıldı mı eleştiriler ile önü tıkanmaya çalışılır. Ben niye yapmadım diye kıskançlık durumları oluşur nedense.

Fuar fikri süperdi

İyi yapılan bir şeye destek vermek lazım. Bu konular kişileştirilmeyecek kadar önemli konular bence. Çok net söyleyeyim geçmişte ANSAD ve Süleyman Özer‘i en çok eleştirenlerden biriydim. Ama bu fuar fikri ve hayata geçen sonuç onlara bakış açımı değiştirdi, net. Bu nedenle ben de fuarın karşılıksız destekçisiyim. Umarım yöneticilerin hevesleri bu kadar olumsuz yaklaşımlara karşın kırılmaz. Bu arada bu işi organize eden kişiler ve kurum için “para kazanıyorlar” diye eleştirildiğini gördüğümde çok gülüyorum. Ortada bir emek varsa elbet bir kazanımı olur. Bu da onlara analarının ak sütü gibi helal olsun derim. Bu işler meşakkatli işler kendi işlerinden feragat edip bu iş için koşuşturuyor insanlar. Elbet para da kazanılacaksa kazanılmalı. Burada “biz bu işe para kazanalım” diye girildiğini düşünmüyorum. Önemli olan bu. Amaç salt para olsa yapılacak çok daha risksiz işler var.

Delegeleri orada SAİK Başkanı yok!

Gelelim SAİK Başkanı Levent Korkut‘un durumuna… Geçen sene fuara katılan, alkış almak için salonda bağıra çağıra konuşma yapan Sayın Başkan bu sene neden toplantılara katılmıyor. Çok telefon aldım, bilgin var mı diye soruyorlar. Ben de öncelikle fuarı düzenleyenlere sordum, bir bilgi alamadım, “Biz resmi davetimizi yaptık, son ana kadar katılacağını düşünüyoruz” dediler.

Benim diğer kaynaklardan aldığım bilgi ve söylentiler ise şöyle…

  • Eski yol arkadaşı ile SAİK seçimlerinde kıyasıya yarıştığı ve az farkla kazandığı seçim sırasında karşılıklı söylemlerden rahatsız olup bu ekibi cezalandırmak istemiş olabilir.
  • Geçtiğimiz seçim nedeniyle bu fuarı başta engellemek isteyip TOBB’un fuarı desteklememesi için elinden geleni yapmasına rağmen TOBB yönetiminin fuara destek kararı.
  • Fuar tarihinde daha önemli takip ettiği işler ve kendisi açısından fayda içeren konuların olması ihtimali.

Şimdi bütün bunlar ihtimal ve söylenti elbet. Ama bu tip kişiler kazanımlar elde ettikten sonra gücü kendisinde görüp tavır alabiliyor. Normal bir sonuç. Ama Sayın Korkut oraya seçilerek gelmiştir. Hem onu seçenlere hem ona bu ortamı sunan TOBB yönetimine karşı sorumluluğu vardır. Kişisel çıkarla, çekişmeler burada düşünülmez bile.

Sayın Korkut Fuar’a küstü

SAİK Başkanı Levent Korkut‘un TOBB’un destek verdiği bir organizasyona katılmaması başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu‘na tavırdır. Tüm TOBB yönetimine bir tavırdır. “Ben bu fuar olmasın, TOBB buraya destek vermesin dedim, siz fuara destek verdiniz. Ben de katılmıyorum” demek bir anlamda. TOBB ve Yönetimine tavırdır. Diğer taraftan Başkanı oraya seçenlere haksızlıktır. Orada TOBB delegeleri olacak ama başkan ortada yok. Bu bence bir skandaldır, haklı bir sebebi yoksa…. Açıklarsa öğreniriz. O makamlar sadece kartvizitini taşıyıp kullanmak için değildir, ayrı sorumluluk gerektirir.

Verimli toplantılar, her paydaşın işini geliştireceği, işbirliklerinin oluşacağı bir fuar olmasını diliyorum. Bu fuarın hayata geçmesini sağlayan hatta taşın altına elini koyanları da şimdiden tebrik ediyorum. Panelistlere ve katılımcılara da keyifli toplantılar diliyorum.

Verebildiğimiz ölçüde toplantılar SİGORTA EKRANI‘ndan canlı yayınlanacak. Bizi izlemeye devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER