4 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img

Can KANTAR – Poliçem daha yepyeni, yeniden yaptırmama ne gerek var?

CK_KOSEHer şeyin belli bir kuralı olduğu gibi, sigorta yaptırmanın da kuralları var. Poliçe aldığınızda onun bir süresi olduğunu, bu süre sonunda yenileme gerektiğini, poliçeyi taksitle satın alıp bu ödemeleri aksattığınızda poliçenin iptal olacağını bilmeniz gerekiyor. Bunlar temel bilgiler. Bu konularda oldukça fazla mağduriyet yaşandığını duyuyorum. Mesela kredi kartıyla otomatik ödeme seçenekli poliçe satın alındığında bu ödemelerin düzenli yapıldığını hesap ekstrelerinizden takip etmelisiniz. Bazen bu dönem içerisinde yeni kredi kartı ile değiştirme yapılabiliyor. Yeni kartınıza bu otomatik ödemeleri tanımlatmadığınızda ödemeler kesintiye uğruyor ne yazık ki. Kesintiye uğradığında da poliçe iptal oluyor. Bununla ilgili sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garanti hakkını kaybeden, kaskosunda da hasarsızlık indirimini kaybeden çok kişi biliyorum.

İşte tam bu sırada, bir sigorta danışmanı yani acente veya broker ile çalışmanın farkı ortaya çıkıyor. Kredi kartınız yenilendiğinde ödemelerin kesintiye uğradığını fark edemeyebilirsiniz. Bu konuda sigorta şirketiniz en azından acentenizi uyaracaktır. Acenteniz de geri dönüp size bilgilendirme yapacaktır. Bu tür sıkıntılarda ya da normal olarak poliçenin bitiş tarihinde size bir uyarı verecek olan acentenizdir. Bazı sigorta şirketleri de SMS ile sizi bu konuda uyarıyor.

yeni poliçe (1)23 yıllık pırıl pırıl poliçe

Geçtiğimiz gün sektörden bir dostumun maili ile hem güldüm hem de üzüldüm. Olay şöyle; yeni torba yasa ile geçmişte araç muayenelerini yaptırmayanlara bir kerelik af getirilmiş. Özellikle yıllardır muayenesini yaptırmayan traktör sahipleri araç muayenesi için kuyruğa girmiş. Fakat bir sorun daha ortaya çıkmış, çünkü muayene için trafik sigortası yaptırılması gerekiyor. Bu paralelde traktör sahipleri sigorta şirketlerinden trafik sigortası yaptırmak için neredeyse sıraya girmişler desek abartmış olmayız. Fakat bu arada ilginç bir olay yaşanmış.

Bir çiftçi kardeşimiz muayeneye 1976 model traktörü için en son 1991 yılında yaptırdığı trafik poliçesi ile gitmiş. Çiftçi kardeşimiz 1991 yılında yaptırdığı poliçesinin 1992 yılında süresinin bitebileceğini bilmesine karşılık bilmemezlikten gelip, “Yahu benim poliçem daha yepyeni, yeniden yaptırmama ne gerek var?” demiş. 23 yıllık poliçe gerçekten pırıl pırıl saklamış, ama ne yazık ki resmi ömrü sona ermiş.

Özellikle günümüzde DASK poliçelerinde de yaşanan bu olaylar sonrası ben de okurlarıma uyarıda bulunma gereği duydum. Sigorta poliçeleri sürelidir, bitiminde yenilenmelidir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER