25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Can Kantar: Kimler sigorta yaptırmalı?

Can Kantar/Posta Gazetesi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Şayet sabit bir geliriniz varsa ve bu gelirle kendiniz için değer oluşturmaya çalışıyorsanız sigorta konusunda bir danışmanlık hizmeti almanızda fayda var. Bunu özellikle bir acenteye giderek yapabilirsiniz. Koruyacağınız değerler eviniz, aracınız veya sağlığınız olabilir. Çocuklarınız varsa onların eğitimleri ve sağlıkları tabi ki her şeyden önemli. Bütün bunları sigorta güvencesi altına almalısınız. Bunun için yıllık bir bütçe yapmanızda fayda var.

Bütçenizi yaparken sigortaya verilen para size boşa atılmış gibi görünebilir. Ama başınıza bir şey geldiğinde bu güvencenin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Özellikle zor kazanılan değerlerinizi yitirdiğinizde tekrar yerine koymanız imkânsız hale gelebilir. Örneğin otomobiliniz var. Son yıllarda otomobil fiyatları çok arttı. Buradaki artışları kabul ediyoruz ama artan kasko fiyatlarını bir türlü kabullenemiyoruz. 700 bin TL’lik otomobilliniz 1 milyon TL oluyor ama kasko 10-15 bin TL diye yaptırmayabiliyoruz. Sigorta güvenceniz yoksa sahip olduğunuz aracın bir aynasının 10 bin TL olduğunu gördüğünüzde pişmanlığınız fayda etmeyebilir.

SİGORTA İÇİN BÜTÇE ŞART!

Ya da konut sigortası yaptırmak istemeyebilirsiniz ama Allah korusun evinizde yangın, sel veya su basması yaşandığında bir buzdolabı fiyatına evinizi iki kere sigorta yaptırabileceğinizi öğrenmek sizi çok üzebilir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları bilmiyor değilim. Elbet alım gücümüz çok düştü. Ama sigorta yaptırmak için bir bütçe ayırmazsanız başınıza kötü bir durum geldiğinde kaybettiğiniz değerleri yerine koyacak paranızın olmadığını da bir düşünün derim. Sigortayı bir vergi, masraf, fuzuli gider ya da zenginlerin yaptırması gereken bir olgu olarak görmemek gerekiyor. Yazımın başında dediğim gibi sigortayı asıl sabit gelirli kişilerin yaptırması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER