15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Can KANTAR – BES'in artık 'kamu spotu' var

ck_sonBES’in kamu spotu büyük ilgi çekecektir, yeter ki TV’lerde kullanılsın.

2012 yılının son yazısını yazarken o sıralarda televizyonlarda sık sık rastladığımız kamu spotlarından Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için de yapılması gerektiğini belirtmiştim. Bu fikir aradan 16 ay geçtikten sonra hayata geçebildi. Yetkililer, bu sürecin RTÜK onayı nedeniyle uzadığını belirtiyor. Geç olmasının bir sakıncası yok, zaten sistem çok uzun vadeli, acelemiz yok.

Şu anda önemli olan bu kamu spotunun televizyonlarda sıklıkla kullanılması. Spotların yayınlanmasının kriterleri nedir bilmiyorum. Dönem dönem kullanma zorunluluğu olduğunu tahmin ediyorum. Fakat spot seçmek televizyon yöneticilerin inisiyatifinde mi onu da bilmiyorum.

c

BES’in 10’uncu yılının basın toplantısında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, 2014 yılını tanıtım yılı ilan etmişti. Fakat diğer düzenleme ile bu sistemde sadece aracı olan BES şirketlerinin de komisyon oranları yeni bir düzenleme ile ciddi bir şekilde azaltılmıştı. Hatta konuşulanlara göre, Hazine’de bir miktar daha düşürülmesi için çalışmalar yapılıyormuş.

Bütn bu düzenlemelerin erken olduğunu çeşitli defalar yazılarımda belirtmiştim. Bu indirimler katılımcı sayısı arttıkça, fon miktarları fazlalaştıkça kademeli olarak pekala yapılabilirdi. Sonrasında beklenen oldu, tanıtım yılı olmasına rağmen tanıtımlar oldukça azaldı. Buna rağmen katılımlarda belirgin bir düşüş yaşanmazken Malıye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in yüzde 25’lik devlet katkısının bütçeye yük getirdiği ve zamanı geldiğinde azaltılacağı demeci sonrası son rakamları ben de merak ediyorum.

BES’in kamu spotu tam bu aşamada onaylandı, bence bir şans gibi adeta. Spotu izledim, en çarpıcı bölüm yine yüzde 25’lik devlet katkısı olmuş. Geçmiş 10 yılda BES tanıtım platformunca yapılan reklam filmlerine benzemiş. Bu ortak reklamlarla belirli bir tanıtım gerçekleşmişti. Benim korkum, kamu spotu seçmek TV yöneticilerinin inisiyatifinde ise bu spotu kullanmamak istemeyecek olmaları. Çünkü Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Türkiye ekonomisi için ne kadar önemli olduğu, BES şirketlerinin sadece bir aracı olduğu ve biriken fonların Takasbank’ta devlet güvencesinde olduğu pek bilinmiyor.

Bu arada 16 ay önce yazdığım yazıda Sayın Başbakan’ın veya devlet büyüklerinin BES ile ilgili bir iki çift söz söylemesinin sisteme doping yapacağını belirtmiştim. Bu siyasal konjonktürde bunun pek mümkün olmadığını tahmin edebiliyorum. Özetle BES’in bir komu spotunun olması büyük bir olaydır. Umarım TV yöneticileri kamu spotunu sıklıkla kullanır.

Can KANTAR / SEKTÖRÜN İÇİNDEN
dunya@dunyagazetesi.com.tr

Tüm Yazıları…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER