20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Boyut Akademi, sigorta sektörüne nitelikli eleman yetiştirecek

BOYUT SINIFLARNisan ayında eğitimlerine başlaması planlanan ve 120 meslek dalı arasında sigortacılığa önemli yer ayıran Boyut Akademi, Türkiye’deki “yetişmiş eleman” açığına çözüm bulmayı hedefliyor.

Türkiye’de sigorta sektörü sürekli gelişen bir yapıya sahip. Mevcut yapısıyla binlerce kişiye istihdam sağlayan sigorta sektörü, bu alanda önemli bir alan Rekabet gücünün artırılmasında nitelikli eleman istihdamının önemli bir faktör olması dolayısıyla, sigorta sektörü için eğitimli ve nitelikli istihdam su götürmez bir gerçeklik oluyor. Türkiye’de mesleki eğitim anlayışının halen oturmaması ve sektörlerin “yetişmiş eleman” açığı sorunu yaşamalarından yola çıkarak ‘İş Atölyesi’ mantığıyla kurulan Boyut Akademi’nin Nisan ayında eğitimlerine başlaması planlanıyor.

Boyut Akademi kurucu ortakları Salih Binici ve Gamze Çetin, Boyut Akademi’nin çeşitli sektörlerde çalışan, Türkiye’de mesleki uygulamalardaki ‘Yetişmiş Eleman’ açığını gören profesyonellerden oluşturulan bir ekibe sahip olduğunu belirtti. Çetin ve Binizi, 120 meslek dalında eğitim vermeyi planladıklarını fakat Sigortacılık, Finans, Tahsilat Uzmanlığı, Yangın Güvenliği gibi birkaç teknik eğitime öncelik verdiklerini söylediler. Eğitimlerinin sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli eleman açığına çare olacağını söyleyen Binici ve Çetin, yetiştirecekleri elemanların sektördeki nitelikli eleman açığını karşılayacağını belirttiler.

PrintHedef yüz yüze ve pratik eğitim
Boyut Akademi eğitimlerini öncelikli olarak, 6 derslikli modern eğitim araçlarıyla donatılmış Mecidiyeköy’deki eğitim kurumlarında başlatacak. Fakat kurumsal talepler geldiği takdirde yerinde eğitim verme planları da var. E-eğitim sisteminin de planları arasında olduğunu belirten Binici ve Çetin, “E-eğitim tabii ki yapılacaktır ancak hedefimiz yüz yüze eğitimin faydalarından ve pratik eğitimlerin önemine ağırlık vererek eğitimlerin sektör profesyonelleri tarafından gerçekleştirilmesidir” dedi. Binici ve Çetin, sigortacılık eğitimlerini 160 saatlik MEB sertifika programı doğrultusunda planlanmakla birlikte ileri seviyede sigortacılık eğitimlerinin ise farklı eğitim sürelerinde gerçekleştirilebileceğini belirttiler.

Boyut Akademi’de eğitim almak isteyenler ne yapmalı?
Boyut Akademi’de eğitim almak isteyenler kayıtlarını yaptırdıktan sonra bir seviye belirleme sınavına tabi tutuluyorlar. Sınav sonuçlarına göre adaylar ‘Temel Eğitim’ ve ‘İleri Düzey Eğitim’ olmak üzere seviyelerine göre iki gruba ayrılarak eğitim almaya başlıyorlar. Adaylar eğitim süresince sektörde uzun yıllar emek vermiş profesyonellerden ve akademisyenlerden eğitim alacaklar. Eğitimini tamamlayan adaylar, MEB gözetmenlerinin eşliğinde yapılacak olan sınava katılarak, 70 puan almaları halinde MEB onaylı sertifika almaya hak kazanıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER