17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Borsa İstanbul da bir haftalık kayıp 41 milyar lira oldu

bistYolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemeyi azaltma kararının Borsa İstanbul’a faturası, toplam piyasa değeri bazında 41 milyar lirayı buldu. Son birkaç haftada Fed kararlarına odaklanan yurtiçi piyasalar, geçen hafta Salı günü, İstanbul merkezli operasyon haberi ile düşüşe geçti.
Operasyonda gözaltına alınanlar arasında Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve bazı bakan çocuklarının olması Borsa İstanbul 100 endeksi üzerinde ağırlığı yüksek Halkbank hisselerinde güçlü satış baskısı oluştururken, operasyona ilişkin belirsizlikler ve Fed’in parasal genişlemeyi aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara düşürme kararı da satışların genele yayılmasına neden oldu.

Halkbank’ın piyasa değeri 15,4 milyar liraya kadar geriledi
Halkbank hisseleri 16 Aralık kapanışının ardından operasyon haberleri ile ilk üç günde yüzde 22′yi aşan oranda değer kaybederken, piyasa değeri de 4,4 milyar lira düştü. Operasyon ve Fed kararı öncesinde 19,8 milyar lira piyasa değerine ulaşan Halkbank, 3 günde 15,4 milyar dolara kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla bu haftanın ilk işlem gününde 16,2 milyar dolar seviyelerinde dengelenme çabasında.

Borsa İstanbul’da toplam piyasa değeri 520 milyar liranın altına geriledi
Aynı dönemde operasyona ilişkin belirsizlikler ve Fed kararının faiz ve döviz kurları üzerinde yarattığı baskı nedeniyle satış baskıları Borsa İstanbul’un geneline yayılırken, BIST 100 endeksinin kaybı yüzde 9′a yaklaştıktan sonra bugün ilk seansta 16 Aralık’a göre yüzde 8,17 kayıpla 69.000 puan seviyelerinde denge bulmaya çalışıyor. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerleri Fed ve operasyon öncesine göre, 557 milyar liradan 41 milyar liralık düşüşle bugün ilk seans kapanışında 516 milyar liraya kadar geriledi. Ekoayrinti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER