25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Bank of Georgia Türkiye de hem temsilcilik açtı hem de sigorta hizmetleri işbirliği yaptı

bankofgeorgiaGürcistan’ın en büyük bankası Bank of Georgia, Türkiye’de temsilcilik açtı. İstanbul’da faaliyete başlayan Bank of Georgia Türkiye Temsilciliği, iki ülke arasında karşılıklı yatırımların ve ticari ilişkilerin artırılmasına, iki ülkenin finansal kuruluşları ile iş insanları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Ayrıca Aktif Bank iştiraki olan Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerlik ile Bank of Georgia iştiraki olan Aldagi BCI arasında sigorta hizmetleri konusunda işbirliği kararı alındı.

20 Aralık 2013′te düzenlenen davetle resmi açılışı yapılan temsilcilik, Tel-Aviv,Londra ve Budapeşte’nin ardından bankanın yurtdışındaki dördüncü temsilciliği oldu. Bank of Georgia Türkiye temsilcisi Nika Gilauri, 2004-2012 arasında Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Gürcistan Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Birinci Yardımcılığı görevlerini yürütmüştü.

Bank of Georgia Yatırım Danışmanlığı operasyonu halihazırda 65′ten fazla ülkede 1.400′den fazla müşteriye hizmet veriyor. Yatırım danışmanlığının yönettiği fonların miktarı 2009 yılı sonundan 30 Eylül 2013′e kadar olan dönemde, yüzde 30′u temsilcilikler aracılığıyla olmak üzere dört kat artarak 360 milyon dolara ulaştı.

Bank of Georgia CEO’su Irakli Gilauri, İstanbul temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Uluslararası platformumuzun İstanbul’a genişlemiş olması beni heyecanlandırıyor. On yıldan uzun bir süredir Gürcistan’ın en büyük ticaret partneri olan Türkiye, Gürcistan ticaretinin yüzde 20′sini oluşturuyor. Bunun yanı sıra Türkiye Gürcistan’a en fazla turist gönderen ülkelerden biri. Türkiye son beş yılda Gürcistan’a yaptığı 500 milyon dolar yatırımla ülkeye giren doğrudan yabancı yatırımlarda ilk sıralarda yer alıyor. Hiç kuşku yok ki Türkiye önümüzdeki yıllarda Gürcistan’ın önemli bir ekonomik partneri olmayı sürdürecektir. İki ülke arasında güçlenen ticari ortaklıktan kaynaklanan iş fırsatlarını değerlendirmek için, Bank of Georgia’nın güçlü uluslararası operasyonlarından yararlanmayı amaçlıyoruz”.

Sigorta hizmetlerinde işbirliği
Öte yandan Bank of Georgia’nın Türkiye temsilciliğinin resmi açılışı için verilen davette imzalanan anlaşmalar uyarınca Aktif Bank ve Bank of Georgia arasında Türkiye’nin ilk ve tek yerel para transfer hizmeti olan UPT (Ucuz Para Transferi) ve bir Aktif Bank iştiraki olan Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerlik ile Bank of Georgia iştiraki olan Aldagi BCI arasında sigorta hizmetleri konusunda işbirliği kararı alındı.

Bank of Georgia CEO’su Irakli Gilauri, anlaşmaya ilişkin şunları söyledi: “İstanbul’da açtığımız temsilciliğe paralel olarak, Gürcistan ve Türkiye arasındaki güçlü ekonomik ortaklığın sağladığı iş fırsatlarını değerlendirmek amacıyla Aktif Bank ile güçlerimizi birleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin en girişimci ve en inovatif bankalarından biri olan Aktif Bank’ın, bölgedeki faaliyetlerimizi geliştirmede çok değerli bir partner olacağına inanıyorum”.

Aktif Bank CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir de açılış töreninde yaptığı açıklamada iki banka arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Dr. Halisdemir, “Gürcistan’ın en yenilikçi bankası olan Bank of Georgia ile Aktif Bank arasında imzaladığımız ortak hizmet anlaşmaları kapsamında Gürcistan veTürkiye arasında gitgide güçlenen ticari ilişkilerin pekiştirilmesinde önem taşıyacak Ucuz Para Transferi (UPT) ve sigorta hizmetlerimizi de devreye alıyoruz. UPT ileTürkiye’deki yaygın hizmet ağımızı, iki ülke arasında ucuz, hızlı ve güvenli para transferine imkan sağlarken, sigorta tarafında gerçekleşen protokol ile Gürcistan ve Türkiye sınır geçişlerinde araç ve yolcuların seyahatleri süresince sigorta güvencesinde olması sağlanarak her iki ülke vatandaşlarının bu coğrafyalarda güvenli bir şekilde ticari ve turistik seyahatlerini gerçekleştirdikleri sürede can, mal ve sorumluluklarını teminat altına alıyoruz.” dedi. Haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER