17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Borçlarınıza bundan sonra sigortacınız kefil olacak

Borçlu firmaların artık borçlarını dert etmelerine gerek kalmayacak. “Kefalet sigortası” ile firmaların borcuna artık, sigortacılar kefil olacak. Türkiye’de kredi (alacak) sigortası branşında faaliyet gösteren şirketlerden Euler Hermes, kefalet sigortasını yılbaşında piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

paraALP SÜER / HAYATIMIZ SİGORTALI

Bir başka şirkete borçlu ya da belirli bir taahhüt altına girmiş firmalar artık borçlarını dert etmeyecek. “Kefalet sigortası” ile şirketlerin borcuna artık sigortacılar kefil olacak. Türkiye’de kredi (alacak) sigortası branşında faaliyet gösteren şirketlerden Euler Hermes, kefalet sigortasını yılbaşında kurumsal firmalara yönelik olarak piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Kefalet sigortası aslında, dünyada teminat mektuplarının yerine sigorta sektörü tarafından verilen bir taahhüt sigortası. Teminat sigortası olarak da bilinen kefalet sigortasında, sözleşmenin bir tarafının diğer tarafa karşı olan yükümlülüklerini yerine getirememesi veya borçlunun alacaklı tarafa borcunu ödeyememesi durumunda sigortacı, sözleşmede öngörülmüş miktarı alacaklı tarafa ödüyor. Sigorta şirketinden söz konusu ürünü satın alan sigortalıya, sigorta poliçesiyle birlikte “kefalet senedi” altında bir taahhüt veriliyor. Risk gerçekleştiğinde söz konusu taahhüdün tamamı sigorta şirketince karşılanıyor. Söz konusu riskler de iflas, siyasi risk, iş bırakma ve sözleşmede belirtilen diğer yükümlülükler olarak sıralanıyor. Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde şahıslar da bireysel kredi amaçlı sigorta şirketlerinden, kefalet sigortası alabiliyor. Ancak, Euler Hermes, Türkiye’de bu ürünü bireylere yönelik sunmayacak.

İnşaat ve enerji sektörlerinden talep gelmesi bekleniyor

Kefalet sigortası lisansını haziranda aldıklarını belirten Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, şu bilgileri veriyor: “Haziran ayından yıl sonuna kadar hem IT sistemimiz hem de organizasyon anlamında altyapı çalışmalarımız oldu. 2015 yılından itibaren de kefalet sigortasını satmaya başlayacağız. Kefalet sigortasında, prim üretimine yönelik bir hedefimiz yok. İlk izlenimlerimize göre, şirketler bankalardan nakit kredi ihtiyaçları için, yeni kapasite üreten sigorta şirketlerinden de gayri nakdi kredi ihtiyaçları için yararlanacak.” Kefalet sigortasında Euler Hermes’in hedef kitlesi, kurumsal firmalar ve çok uluslu firmalar olarak belirlenmiş. Söz konusu ürüne öncelikle inşaat, enerji, altyapı ve üretim sektörlerinden talep gelmesi bekleniyor.

ozlem ozunerDoğrudan ve dolaylı kefalet

Kefalet sigortası ile ilgili olarak Genel Şartları yayımlayan Hazine Müsteşarlığı, da bu konuda son olarak 1 Ekim’de bir tebliğ yayımladı. Kefalet sigortası, ‘doğrudan kefalet’ ve ‘dolaylı kefalet’ olarak ikiye ayrılıyor. Kefalet sigortası satan bir sigorta şirketi, sigortalı için direkt garantör olduğunda bu doğrudan kefalet, sigorta şirketi, sigortaladığı şirkete kendisi değil de bir başka banka ya da sigorta şirketi aracılığıyla kefalet verdiğinde bu da dolaylı kefalet anlamına geliyor. Sözgelimi, dolaylı kefalette, yurtdışında iş yapan bir taahhüt firması (Türk firma) için Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketi, yurtdışında faaliyet gösteren aynı gruba ait sigorta şirketi üzerinden kefaleti sağlayabiliyor.


Kefalet sigortası şirketler için neden gerekli?

● Bir işi taahhüt eden ya da bir mal, hizmet satan şirketin alıcıları genellikle söz konusu şirketten (satıcı) yazılı garanti veya teminat talep ediyor.
● Türkiye’de satıcı ya da yüklenici şirketler genellikle bankaların kapısını çalarak, teminat mektubu istiyor.
● Teminat mektupları, şirketlerin kredi limitleri üzerinde baskı yaratıyor; bunun sonucunda yeni yapılan yatırımlar, şirketlerin nakit akışlarını tehlikeye atabiliyor.
● Kefalet sigortası, bu noktada devreye girerek, üçüncü taraflara karşı doğacak yükümlülükleri ile ilgili olarak şirketlere çok çeşitli garanti seçenekleri sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER