17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Beş çiftten sadece biri balayına gidiyor

aksigortaAksigorta’nın yaptırdığı araştırmaya göre beş çiftten sadece biri balayına gidiyor. Balayına giden üç çiftten birinin tercihi Antalya olurken, maddi ya da herhangi bir kaygı düşünülmediğinde yurtdışı turları bir adım öne çıkıyor…

Aksigorta’nın Türk toplumunun seyahat tercihlerini anlamaya yönelik yaptırdığı araştırma, 5 evli çiftten sadece 1’inin balayına gittiğini, balayına giden her 3 çiftten birinin Antalya’yı tercih ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, çiftlerin maddi ya da herhangi bir kaygı taşımaksızın balayı hayali sorulduğunda ise yurtdışı turları bir adım öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 14’ünün tercihi yurtdışı turları olurken, bu oran evlilerde yüzde 12.

BEŞ ÇİFTTEN BİRİ BALAYINA GİDİYOR

Aksigorta’nın araştırması, Yöntem Araştırma tarafından yüzyüze anket tekniği ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan toplam 1.005 yetişkinle yapılan kantitatif görüşmelerle gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, 5 evli çiftten sadece biri balayına gidiyor. Balayına giden her üç çiftten biri Antalya’yı tercih ederken, Antalya’yı yüzde 8 ile Bodrum, yüzde 7 ile yurtdışı, yüzde 5 ile Mersin ve Marmaris takip ediyor.

BALAYI HAYALİNDE YURTDIŞI TURLARI BİR ADIM ÖNDE

aksigortaArastirmaBalayi2Araştırmaya katılanlara maddi ya da herhangi bir kaygı taşımaksızın, olanakların sınırsız olduğu bir dünyada yaşamaları halinde balayında gitmeyi hayal ettikleri yer sorulduğunda ise yurtdışı turları ilk tercihe yükseliyor. Yurt dışı turlarını birinci sıraya koyanların oranı evlilerde yüzde 12 iken, araştırmaya katılanların tümünde yüzde 14.

Her iki kesimde de Antalya-Akdeniz seçeneği ikinciliğini korurken, Fransa-Paris, Maldivler ve Amerika yurtdışında en çok tercih edilen yerler. Araştırmaya katılanların yüzde 18’i ise hayalindeki balayı mekanını “diğer” seçeneği altında Miami, Karayip Adaları, İngiltere, İtalya, Piramitler olarak detaylandırıyor. Balayında, yurt dışı turu hayal eden çiftlerin yüzde 18’ini 20-34 yaş grubu, Antalya-Akdeniz seçeneğini tercih edenlerin yüzde 26’sını 35-54 yaş grubu oluşturuyor.

YURTDIŞINA GİDERKEN SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013’te yurt dışına çıkan kişi sayısı 8 milyon 11 bin 654 olmasına karşılık aynı dönemdeki seyahat sağlık sigortası poliçe adedi 1 milyon 52 bin 862 olarak gerçekleşti. Seyahat Sağlık Sigortası poliçe adedi yıllar içinde yükselmesine karşın hala yeterli düzeyde bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER