22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

Axa Sigorta'nın yeni CEO'su Guillaume Lejeune

Guillaume LejeuneAxa Sigorta’da Cemal Ererdi’nin istifasının ardından yeni CEO Guillaume Lejeune oldu.

Ererdi’nin görev değişikliği, Mart ayının sonunda itibaren geçerli olacak. Guillaume Lejeune ise Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün onayını müteakip yeni görevine başlayacak.

2002’den beri Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO pozisyonunda görev yapan H. Cemal Ererdi, CEO’luk görevini meslektaşı Guillaume Lejeune’e devrederek Axa Sigorta ve Axa Hayat Ve Emeklilik’in Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Cemal Ererdi’nin Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ise devam ediyor. Guillaume Lejeune Axa Grup bünyesinde 1996 yılından itibaren çeşitli ülke ve operasyonlarda görev aldı. En son Axa Fransa’da Operasyon Başkanlığı görevinde bulunuyordu.

Ererdi’nin görev değişikliği Mart ayının sonunda itibaren geçerli olacak. Guillaume Lejeune ise Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün onayını müteakip yeni görevine başlayacak.

“Ererdi’ye derin şükranlarımı sunarım”

Axa Sigorta’da yaşanan görev değişikliği ile ilgili AXA Grup İcra Kurulu Üyesi ve Akdeniz ve Latin Amerika Bölgesi CEO’su Jean-Laurent Granier de bir açıklama yaptı. Jean-Laurent Granier’in açıklaması şöyle: “Axa Holding, Axa Sigorta ve Axa Hayat ve Emeklilik şirketlerimizin 2002 yılından itibaren CEO’luğunu yapan ve bu dönem içinde şirketlerimizin Türk Sigorta piyasasında dikkat çekici başarılar kazanmasına katkı sağlayan Sayın Cemal Ererdi’nin görevinden ayrılma talebi şirketimiz yönetim kurulunca kabul edilmiş ancak Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketimizdeki çalışmasına devam etmesi talebimiz kendisince de uygun bulunmuştur.

Sayın Ererdi’nin görev değişikliği Mart ayının sonundan itibaren geçerli olacak olup Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün onayını müteakip Genel Müdürlük görevi daha önce AXA Grubu bünyesinde çeşitli üst düzey görevler üstlenmiş olan Sayın Guillaume Lejeune tarafından devralınacaktır. Axa Grup için çok önemli bir pazar olan Türkiye piyasasında ekiplerimiz ve operasyonumuzun yönetiminde gösterdiği üstün çalışmaları için Sayın Ererdi’ye derin şükran ve teşekkürlerimi sunarım. Guillaume Lejeune’ün sahip olduğu birikimle bu görevi layıkıyla yerine getireceği ve şirketimizin pazardaki lider konumunu daha da güçlendirerek sürdüreceğine inancım tamdır.

Bu yeni dönemde Sayın Ererdi, Sayın Lejeune ve Axa Sigorta ekibimize büyük başarılar dilerim.”

Ererdi: “Yalnızca Türkiye çapında değil global başarılara imza attık”

Görev değişikliği sonrasında çalışma arkadaşlarına bir veda mesajı yazan Cemal Ererdi ise “Bana böylesine huzurlu, bu kadar mutlu, bu kadar başarılı bir şirketi Türkiye ve dünya standartlarında bu kadar uzun bir süre yönetme zevkini yaşattığınız için hepinize tek tek teşekkür eder, hepinizi  gözlerinizden öperim” dedi.

cemal ererdi 3Ererdi’nin veda mesajı ise şöyle:

“Çok Değerli Arkadaşlarım,

Sizlere 2002 yılından beri yüzlerce yazı yazdım ancak bu benim yazmakta en çok zorlandığım mail oldu.

Biraz önce AXA Sigorta’daki CEO’luk görevinden ayrıldığım ile ilgili mail sizlere ulaştı, bu mail sonrası ben de size duygularımı açıklamak istedim.

2002 yılından itibaren birlikte sadece Türkiye çapında değil, global anlamda elde ettiğimiz başarıları bu satırlara sığdırmak mümkün değil. Axa Grubunun ve sigorta endüstrisinin ancak bugün tartışmaya başladığı konuları 10 yıl önce uygulamaya aldığımızı düşünürsek yaptıklarımızın ne kadar önemli olduğu daha da net ortaya çıkacaktır. Kapattığımız 2014  yılı sonu itibarı ile ise 3.08 milyar TL prim üretirken sektöre göre çok yüksek rezerv tutmamıza rağmen 267.3 milyon TL vergi sonrası net kar elde ederek çok başarılı bir başka yılı daha bitirdik.

Değerli arkadaşlarım, birlikte çalıştığımız süre içinde birbirimizle sadece iş ilişkisinden doğan bir beraberliği değil, bir dost,bir arkadaş, bir ağabey bir baba sıcaklığında bir ilişkiyi gerçekleştirmeye gayret ettim. Uzaktan da olsa sizlerin sorunlarınızı takip etmeye ve bu sorunları çözmeye çalıştım, tabii bunu ne kadar başardım bilemiyorum. Umarım sizlerde  bu süre içinde genelde olumlu bir intiba yaratabilmişimdir.

Bana böylesine huzurlu, bu kadar mutlu, bu kadar başarılı bir şirketi Türkiye ve dünya standartlarında bu kadar uzun bir süre yönetme zevkini yaşattığınız için hepinize tek tek teşekkür eder, hepinizi  gözlerinizden öperim.

 Allahaısmarladık”


Guillaume Lejeune kimdir?

1966 doğumlu olan Guillaume Lejeune, Hautes Etudes Commerciales (HEC Paris) ve Centre d’Etudes Actuarielles (Aktüerya Bölümü) mezunu. Lejeune, 1990’da Eurosept’te danışman olarak ve sonrasında 1995’te AT Kearney’de müdür olarak çalışma hayatına başladı.

AXA Grubuna 1996 yılında katılan Lejeune; ilk olarak AXA GMS, Plan Bütçe ve Raporlama Departmanında, Amerika, İngiltere ve Asya Bölgelerinin finansal kontrolünden sorumlu olarak çalıştı.

Daha sonra sırası ile 1999’da AXA Conseil’de Satıştan sorumlu Bölüm Başkanı, 2001’de AXA Fransa, Genel Müdür Yardımcısı, 2003’te AXA Fransa, Güney Batı Bölgesi Satış Bölüm Başkanı, 2006’da AXA Fransa, Finansal Kontrol ve Strateji Yöneticisi, 2008’de AXA Meksika, Mali İşler Başkanı ve 2011 yılından itibaren, AXA Fransa’da Operasyondan sorumlu Başkan olarak çalıştı. Guillaume Lejeune, evli ve 4 çocuğu vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER