24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Avrasya ülkeleri Türk sigorta sektörünün izinde

İkinci Uluslararası Sigorta Fuarı’nda düzenlenen “Avrasya Ülkeleri Paneli’nde, Azerbaycan, Kırgızistan ve KKTC sigorta sektörleri değerlendirilerek ülkeler ve Türkiye arasındaki sektörel iş birliğine dikkat çekildi. 

İkinci Uluslararası Sigorta Fuarı’nda dün düzenlenen “Avrasya Ülkeleri Paneli’nde Azerbaycan Merkez Bankası Baş Direktörü Ziya Aliyev, Azerbaycan Sigorta Birliği Başkanı Elmar Mirsalayev, Kırgız Sigorta Birliği Başkanı Sharshenaliev Bakyt Arstanbekovich, Kıbrıs Sigorta Birliği Genel Başkanı Raif Çukurovalı ve KTTC Sigorta Birliği Sekreteri İbrahim Kavcın ülkelerindeki sigortacılık faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulunarak Türk sigorta sektörünün kendi sigorta sektörlerine katkılarına vurgu yaptılar.

Azerbaycan MB. Baş Direktörü Ziya Aliyev

Sigorta sektöründe öncü ülkelerden biri olma yolunda ilerliyoruz

Türk sigortacılık sektörü ile Azerbaycan sigortacılık sektörünü karşılaştıran Azerbaycan MB. Baş Direktörü Ziya Aliyev, Azerbaycan’ın daha çok genç bir sigortacılık geçmişine sahip olduğunu belirterek “Bizim sigortacılık sektörümüz 1990’larda başladı. Şu anda 20 tane sigorta şirketi faaliyet gösteriyor. Bunlardan 4’ü sağlık üzerine. Yalnız son 4 yıldır çok hızlı gelişiyor. Çok karlı bir piyasa. Banka sektörüyle karşılaştırıldığında çok daha iyi bir durumda diyebilirim. 2019’dan beri iki katına çıktı diyebilirim. Destekli hayat sigortası hakim yüzde 30 -35 oranla ağırlıkta. Çok büyük bir potansiyel var. Bunu sırasıyla zorunlu trafik sigortası, sağlık sigortası. Zorunlu konut sigortası ve çok küçük bir orana hakim olan yangın afet sigortası takip ediyor. Pazarda çok büyük bir açık var. Bunların dışında tarım sigortası da hızla büyüyor. Ama zorunlu trafik sigortası pastası da çok büyük bunu da çok iyi değerlendirmek gerekiyor” dedi.

Azerbaycan Merkez Bankası olarak adaletsiz sigorta şirketlerine karşı tüketicilere yardımcı olduklarını söyleyen Aliyev, “Veri listemizde bu firmaları açıklıyoruz. Firmalar da bu listeye girmemek için gayret ediyor. Bu da bizim başarılarımızdan biri. Sigorta şirketlerini reasürans yönetimini nasıl yapmaları gerektiği konusunda da bilgilendiriyoruz. Piyasaya doğru elemanlar yetiştirebilmek için eğitim veriyoruz. Hayat sigortası yaptırmayan 3,3 milyonluk bireysel kredi tüketicisinin sigortalarını yeniledik veya sigortalı yaptık. Bunun yanı sıra sigortalıların haklarını korumak için de önemli adımlar attık. Denetim süreçleri koyarak onarı korumaya aldık. Bir diğer yeniliğimiz de sektörü dijitalleştirmek. Bunun için eğitimli elemanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Azerbaycan sigortacılık sektöründe öncü ülkelerden biri olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.

Azerbaycan Sigorta Birliği Başkanı Elmar Mirsalayev

Sigorta bir medeniyet ve güvencedir

Azerbaycan Sigorta Birliği’nin yol haritası hakkında bilgiler veren Azerbaycan Sigorta Birliği Başkanı Elmar Mirsalayev, “Yol haritasının en önemli hususu Türk Sigorta Birliği’nin vurgulanmasıydı. Gurur verici bir haber vermek istiyorum ki Türk Sigorta Birliği bizi alt yapısı altına aldı. Bir diğer önemli gelişme de her yıl üyelerden birinin toplantılara ev sahipliği yapması. Bu kapsamda, alfabetik sıraya göre yapılacak toplantıların gelecek yıl ev sahipliğini Azerbaycan yapacak. Sigorta bir medeniyet, güvence ve bir ortaklık payıdır. Bu konuda Türkiye Sigorta Birliği çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

Kırgız Sigorta Birliği Başkanı Sharshenaliev Bakyt Arstanbekovich

Türkiye ile ortak çalışmalarımız devam ediyor

Kırgızistan sigorta sektörünün Türkiye sigorta sektörü kadar güçlü olmadığına dikkat çeken Kırgız Sigorta Birliği Başkanı Sharshenaliev Bakyt Arstanbekovich, “Kırgızistan sigortacılık sektörü toplamda 14 tane firmayı barındırıyor. Bundan önceki yıllarda sermayesi 14,5 milyar dolardı. Geçtiğimiz yıl ise 26,5 milyar dolar oldu. Son 9 ayda ise 27,5 milyon dolara ulaştı. Ülkemizde 6 tane zorunlu sigorta var. Geçtiğimiz yıl ise sigorta çok daha önemli bir hal aldı. Kanunlarda değişikliler yaparak son yıllarda global değişiklikler yapıldı. Doğal afet sigortamız var fakat Türkiye’deki kadar kapsamlı değil. Bu konuda biraz eksiğiz. Biraz geç kalındı ama trafik sigortası da yürürlüğe girdi. Maksimum şeffaf ödemelerle daha açık bir politika izliyoruz. 14 şirketten 4’ü yabancı. Türkiye ile ortak çalışmalarımız da var. Bizim ülke olarak insanların maddi durumlarından kaynaklı büyük problemlerimiz var. Zorunlu sigortalar aracılığıyla sektörün önemli ve gerekli olduğunu göstermeye çalışıyoruz.  Umut ediyorum ki Kırgızistan sigortacılık sektörü Azerbaycan ve Türkiye gibi rakamlara ulaşacaktır. Çünkü bu konuda daha çok genciz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Sigorta Birliği Genel Başkanı Raif Çukurovalı

Gelişim için bilim ve teknoloji iyi takip edilmeli

Kıbrıs sigorta sektörü ile ilgili bilgiler veren Kıbrıs Sigorta Birliği Genel Başkanı Raif Çukurovalı, “Kıbrıs’ta 36 sigorta şirketi faaliyet gösteriyor. Dünyadaki şirket sayısına göre ülkemizde çok fazla şirket mevcut. Bu yılın sonunda 3 milyon dolarlık bir rakam bekliyoruz. Motor sigortacılığı sektörün yüzde 66’sını oluşturuyor. Ülkemizde uygulanan ambargolar nedeniyle ne yazık ki büyük sorunlar yaşıyoruz. Bu nedenle sektörün büyümesi çok zor. Bu olumsuzlukları yenmek için de eğitime çok önem veriyoruz. Zorunlu sigortayı afetler için de arttırmayı düşünüyoruz. Özellikle dünyadaki küresel ısınmayı düşündüğümüzde bunu yapmak zorundayız. Büyümek için gerekli tüm gayreti harcıyoruz. Elektronik poliçeyle ilgili çalışmalarımız var. Online sigortaya önem veriyoruz ama sigorta yasalarından dolayı bunu aşmaya çalışıyoruz. Bilim ve teknoloji iyi takip etmeyenlerin gelişmeyeceğini düşünüyoruz ve bu nedenle Türkiye Sigorta Birliğiyle birlikte çalışmalar yürütüyoruz” açıklamalarında bulundu.

KTTC Sigorta Birliği Sekreteri İbrahim Kavcın

150 yıllık Türk sigortacılık deneyiminden faydalanıyoruz

Yıllardır 150 yıllık Türk sigortacılık deneyiminden faydalandıklarını dile getiren KTTC Sigorta Birliği Sekreteri İbrahim Kavcın, “Bunun üzerine biz de bir şeyler kattık ve büyüdük. KKTC’yi sadece Türkiye tanıdığı için zorluklar yaşamamıza rağmen 2014 yılında Sigorta Birliği Merkezi kurarak ciddi gelişmeler yakaladık. Bugün yasaları düzenleyerek denetimlerimizi sürdürüyoruz. Türk Sigorta Birliği’nde olmak hepimiz için ortak kazanımlar yaratacaktır. Bu sektörde eğitimin çok önemli olduğunu biliyor ve bu yolda ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Sigorta Ekranı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER