20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

AvivaSA Emeklilik ve Hayat halka arza hazırlanıyor

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk 1Aviva ve Sabancı Holding, yaşam ve emeklilik biriminin satışı için Citigroup ve HSBC’yi görevlendirdi. Bloomberg’in haberine göre, Türkiye’nin en büyük hayat ve emeklilik şirketi olan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş., gelecek yıl hisselerinin en az yüzde 20-25’ini satışa çıkaracak. Yine Bloomberg’in verilerine göre, bu yıl, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 28 milyar dolar değerinde halka arz gerçekleşti. Bu, 2012’nin aynı dönemine kıyasla halka arz ile gerçekleştirilen satışların 3 kat arttığı anlamına geliyor. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, AvivaSA, 5 milyar TL’lik değeriyle Türkiye’de bireysel emeklilik alanında yüzde 20’lik bir dilime sahip.

Hatırlanacağı üzere, Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, mart ayında yaptığı açıklamada, 2014 yılının ikinci yarısında bazı satışların olabileceğini söylemiş ve bunun 1 milyar dolar değerinde olmasını beklediklerini ifade etmişti.

Aviva CEO’su Mark Wilson da sermayenin yeniden yapılandırılması amacıyla iç borçta 5.1 milyar poundluk bir küçülmeye gidebilmek için hisse satış kararı aldıklarını bildirmişti. Bu doğrultuda, yılbaşından itibaren olmak koşuluyla, gelişmiş ve Türkiye gibi gelişen ekonomilerden elde edilecek nakit akışının kullanılacağı belirtilmişti. Ercan Ersoy, Ruth David & Sarah Jones / www.bloomberg.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER