20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

AvivaSA Emeklilik ve Hayat BES’te sektör lideri oldu

Devlet katkısı dahil yaklaşık 8.3 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaşan AvivaSA, toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründeki yüzde 19.2 pazar payı ile liderliğe yükseldi.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Temmuz 2015 tarihinde açıklanan verilerine göre, devlet katkısı dahil yaklaşık 8,3 milyar TL’lik toplam fon büyüklüğü ile sektörünün lideri oldu. AvivaSA’nın katılımcı sayısı ise 794 bin kişiyi aştı.

Kurdaş: “Pazar payımız yüzde 19.2’ye ulaştı”

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başladıktan sonra halka açılan ilk emeklilik şirketi olan AvivaSA, yakaladığı hızlı büyüme trendini sürdürürken, CEO Meral Eredenk Kurdaş şu açıklamayı yaptı: “Yılın ilk yarısında elde ettiğimiz sonuçlarla, cazip büyüme fırsatları sunan Türkiye bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün öncü ve kârlı şirketlerinden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar işveren grup emeklilik planlarında yüzde 26’lık pazar payı ile sürdürdüğümüz liderliği, şimdi de fon büyüklüğünde yakaladığımız liderlikle perçinlemekten mutluluk duyuyoruz. Toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektörü genelinde pazar payımız yüzde 19.2’ye ulaştı. Varlık büyüklüğü bazında yakaladığımız liderliğin yanı sıra, 2015’in ilk yarısı, finansal sonuçlarımızdaki kuvvetli performansın da devam ettiği bir dönem oldu. IFRS karımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüyerek 56 milyon TL’ye ulaştı. Özsermaye karlılığımız ise yıllık bazda yüzde 33 gibi hayli yüksek bir seviyede gerçekleşti.”

BES’te 18 yaş üstü 52 milyon kişilik potansiyel var

Kurdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortağımız Aviva, faaliyet gösterdiği ülkeler arasında “yıldız pazar” olarak Türkiye’yi işaret ediyor. Bu büyüme gücümüzü; Türkiye’nin en büyük direkt satış kadrosunun yanı sıra, güçlü bankasürans ağı, acenteler, tele-satış ve kurumsal projelerden oluşan çoklu dağıtım kanalımızdan alıyoruz. Son yıllarda bireysel emeklilik sektöründe yapılan teşvik edici düzenlemeler; müşteri tabanının genişlemesi, çıkış oranlarının azaltılması ve katkı paylarının artırılması gibi olumlu gelişmelere yol açtı. Ancak Türkiye’de BES’e katılabilecek 18 yaşın üstünde yaklaşık 52 milyon kişinin bulunmasını başlı başına bir fırsat olarak görüyor ve kat edilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde de “karlı büyüme” temel hedefiyle müşterilerimize ve yatırımcılarımıza katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER