20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

ATO’dan Sigortacılık ve Aktüerya Bölümü için TOBB ETÜ’ye müracaat kararı

Ankara Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi, Sigortacılık ve Aktüerya bölümü kurulması için TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ne müracaat etti. Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Meslek Komitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde Sigortacılık ve Aktüerya Bölümü kurulması için TOBB ETÜ’ye müracaat etme kararı aldı. ATO Yönetim Kurulu tarafından onaylanan kararın TOBB ETÜ Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilmesi bekleniyor. Alınan karar şöyle:

“Son yıllarda dünyada sigorta sektöründe meydana gelen değişim ve gelişim Türkiye’de de kendini göstermektedir. Yabancı sigorta şirketlerinin önde gelenleri, ülkemizdeki yerli sigorta şirketlerini satın alarak sektöre giriş yaptılar. 2013 yılında devletin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne verdiği katkı hepimizce bilinmektedir. Katılımcıların yatırdığı tutarın yüzde 25’ini devletimiz katılımcının hesabına yatırmaktadır. Bu sayede katılımcı sayısı 4.3 milyonu geçmiş fon büyüklüğü ise 25.7 milyarı geçmiştir. 2023 yılı sektör hedefi 30 milyon katılımcıya, 500 milyar fon büyüklüğüne ulaşmaktır. Elementer ve hayat branşlarında ise sigorta poliçe adetleri her geçen gün artmakta ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi vasıtası ile yenileme oranları dikkatle izlenmektedir. Özellikle tamamlayıcı sağlık sigortalarının da yaygınlaşması ile 2013 yılında 24 milyar olan büyüklüğün 2023 yılında 63 milyar TL’ye ulaşması hedeflenmektedir. Bu çerçeve de sektörümüzde gerek sigorta şirketleri gerekse acentelerin nitelikli elemana olan ihtiyacı artmaktadır. Sektörümüzdeki gelişme ve değişimlerinde dikkate alınarak iş dünyasının ihtiyacını karşılamak üzere, nitelikli eleman yetiştirilmesi için yönetim kurulundan TOBB ETÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde Sigortacılık ve Aktüerya bölümü açılması için gerekli girişimlerde bulunmasını arz ediyoruz.”

  1. Çok doğru bir karar ve tespit yapılmış bence.Umarım ATO Sigortacılık Meslek Komitesinin başvurusu olumlu değerlendirilir ve bölüm açılır.Düşünen ve çaba gösterenleri tebrik ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER