13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Anadolu Sigorta 'Bir Usta Bin Usta' sosyal sorumluluk projesi Rize sepet örücülüğü kursu tamamlandı

anadolu_rize_sepetAnadolu’da kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, T C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirilen Bir Usta Bin Usta Projesi kapsamında Rize Sepet Örücülüğü kursu 27 Kasım 2013’de İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle tamamlandı.

Yerel basının yanı sıra yerel yönetiminde katıldığı törende Vali Nurullah Çakır 20 kursiyere sertifikalarını verdi. Vali Çakır; Anadolu Sigorta’nın hayata geçirdiği bu projenin tüm kurumlara örnek olması gerektiğini, özellikle kamu-özel sektör-STK işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca bölgede organik tarımın hız kazandığı bu günlerde, tamamen organik materyallerle üretilen bu sepetlerin çay hasatı esnasında kimyasal ürünlerin yerini alacağını, bu sayede sepet örücülüğünün de bir sektör haline geleceğine inandığını ekledi.

Törende kursiyerlerin 3 ay boyunca yaptığı çalışmalar da sergilendi. Geleneksel sepet örücülüğünü modernize eden kursiyerler sepet örücülüğünün çeşitli alanlarda da kullanabileceğini gösterdiler. Masa takımı, bahçe takımı, sehpa, kitaplık gibi farklı ürünlerin yer aldığı sergi oldukça ilgi gördü.

Anadolu Sigorta Bir Usta Bin Usta soysal sorumluluk projesi ile 10 yılda 1.000 usta yetiştirilmesi hedefleniyor. Detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Usta Bin Usta Projesi Hakkında

Bir Usta Bin Usta sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Proje daha önce 12. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde– Büyük Ödül; Altın Sabre 2012 Ödülü, Stevie Gümüş Ödül 2012, KSS’nin Yaygınlaştırılması Ödülü- TKSSD 2012 gibi ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazandı.

Ayrıca “Bir Usta Bin Usta” projesi gençlere yönelik yapılan istihdam çalışmalarını paylaşmak ve genç çalışan nüfus sayısını arttırmak amacıyla AB Komisyonu tarafından düzenlenen Pro-Youth Employment Projesinde Türkiye’yi temsilen en başarılı örnekler arasında seçildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER