13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü 8 milyar TL’ye yaklaştı

mete ugurlu 12013 yıl sonu konsolide olmayan finansal sonuçlara göre aktif büyüklüğü 7,9 milyar TL’yi aşan Anadolu Hayat Emeklilik’in brüt kârı 98,5 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Uğurlu, “2013 yılı ülkemizdeki ve dünyadaki siyasi/iktisadi gelişmelerin yakından takip edildiği bir yıl olmuştur. Bu dönemde küresel ekonomi, beklentilerden daha zayıf bir toparlanma eğilimi sergilemiş, özellikle yılın ikinci yarısında, artan enflasyon beklentilerine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerin para politikalarında sıkılaştırma eğilimine girilmiştir” dedi.

Ülkemizde 2013 yılı içinde, sigorta sektörünün işleyişi ve gelişimine yönelik yasal düzenlemelere devam edilirken, hayat sigortalarında yüzde 25 ve hayat dışı sigortalarda ise yüzde 22 prim artışı sağlandığını belirten Uğurlu, “Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ise, yüzde 25 devlet katkısının olumlu etkisi ile katılımcı sayısı bir milyon kişi artarak 4.1 milyonu aşmıştır. Sektörümüz açısından, her zaman olduğu gibi güven, itibar, kaliteli hizmet sunumu ve müşteri memnuniyeti gibi hususlar önemini korumuştur. Bu kapsamda, şirketimiz, mevzuat değişikliklerine uyum konusunda sergilediği performans ve ön planda tuttuğu yenilikçi ürün ve uygulamaları ile sektördeki öncü konumunu devam ettirmiştir” şeklinde konuştu.

Net kârımız geçen yıla göre yüzde 4,5 oranında arttı”

Hisse senetleri, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ilk ve tek şirket olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik’in, elde ettiği finansal sonuçlar itibarıyla başarılı bir seneyi geride bıraktığını ifade eden Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: “2013 yılı sonunda, şirketimizin özkaynağı 533,9 milyon TL’ye ve aktif büyüklüğü ise 7,9 milyar TL’ye ulaşmış, anılan kalemlerde geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla, yüzde 1,8 ve yüzde 9,4 oranında artış sağlanmıştır. Ayrıca bu dönemde toplam 52,3 milyon TL teknik kâr elde edilmiş, net kârımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında artarak 83,2 milyon TL’ye yükselmiştir.”

Bu dönemde 1,6 milyona yaklaşan hayat sigortası müşterilerinden toplam 394 milyon TL tutarında prim üretimi sağladıklarını ve 1,9 milyar TL’lik hayat sigortalılarına ait finansal varlıklar itibarıyla bu konudaki sektör liderliklerini sürdürdüklerini söyleyen Uğurlu, “Bankacılık ürünleri ile bağlantılı hayat ve işsizlik sigortası ürünlerimizin satışında, özellikle son yıllarda yaşanan talep artışı ve şirketimiz ile iş ortaklarının konuya verdiği önem sonucunda, hayat branşı teknik kârımız bir önceki yıla göre yüzde 90 artarak 63,4 milyon TL’ye yükselmiştir” dedi.

Uğurlu, “Bireysel emeklilik branşı teknik kârımız ise, yılın başından itibaren geçerli olan yeni mevzuat düzenlemeleri ile gelirlerin azalması ve müşteri kazanımı, insan kaynağı, eğitim, alt yapı kurulumu/iyileştirmesi vb. maliyetlerde meydana gelen artışın sonucunda beklendiği gibi gerilemiştir” şeklinde konuştu ve sözlerine şöyle devam etti:Bireysel emeklilik branşı açısından 2013 yılı içinde önem arz eden diğer hususlar ise 730 bin katılımcı sayısına ulaşmamız ve emeklilik fonları büyüklüğünde 5 milyar TL’yi aşmayı başaran ilk ve tek şirket olmamızdır.”

Katılımcı sayımız 730 bine, fon büyüklüğümüz 5,2 milyar TL’ye ulaştı”

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 27 Aralık 2013 tarihli sektör verilerine göre, bireysel emeklilik branşındaki katılımcı sayılarının 730 bine, katılımcılarına ait toplam fon büyüklüklerinin ise 5,2 milyar TL’ye yükseldiğini belirten Uğurlu, söz konusu kalemler itibarıyla pazar paylarının da sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 20 olarak gerçekleşmiş olduğunu dile getirdi.

Ayrıca şirketin, 2013 yılı içinde katkı payı tutarını en yüksek miktarda artıran ve müşterilerine en yüksek tutarda devlet katkısı ödemesi yapan şirket olduğunu vurgulayan Uğurlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kuruluşundan bu yana, güçlü ortaklık yapısı, sermaye birikimi ve başarılı finansal performansı ile sektörün ve ülkemizin en önde gelen kuruluşlarından biri olan Anadolu Hayat Emeklilik, önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı büyümesini sürdürecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER