15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Anadolu Hayat Emeklilik'in 2013 yılı brüt kârı açıklandı

mete ugurlu2013 yıl sonu konsolide olmayan finansal sonuçlara göre aktif büyüklüğü 7,9 milyar TL’yi aşan Anadolu Hayat Emeklilik‘in brüt kârı 98,5 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu, Şirketin 2013 yılı konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında aşağıdaki tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

2013 yılı ülkemizdeki ve dünyadaki siyasi/iktisadi gelişmelerin yakından takip edildiği bir yıl olmuştur. Bu dönemde, küresel ekonomi, beklentilerden daha zayıf bir toparlanma eğilimi sergilemiş, özellikle yılın ikinci yarısında, artan enflasyon beklentilerine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerin para politikalarında sıkılaştırma eğilimine girilmiştir.

Ülkemizde 2013 yılı içinde, sigorta sektörünün işleyişi ve gelişimine yönelik yasal düzenlemelere devam edilirken, hayat sigortalarında %25 ve hayat dışı sigortalarda ise %22 prim artışı sağlanmıştır. Bireysel emeklilik sisteminde ise, %25 devlet katkısının olumlu etkisi ile katılımcı sayısı bir milyon kişi artarak 4.1 milyonu aşmıştır. Sektörümüz açısından, her zaman olduğu gibi, güven, itibar, kaliteli hizmet sunumu ve müşteri memnuniyeti gibi hususlar önemini korumuştur. Bu kapsamda, şirketimiz, mevzuat değişikliklerine uyum konusunda sergilediği performans ve ön planda tuttuğu yenilikçi ürün ve uygulamaları ile sektördeki öncü konumunu devam ettirmiştir.

Hisse senetleri, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ilk ve tek şirket olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik, elde ettiği finansal sonuçlar itibarıyla, başarılı bir seneyi geride bırakmıştır.

2013 yılı sonunda, şirketimizin özkaynağı 533,9 milyon TL’ye ve aktif büyüklüğü ise 7,9 milyar TL’ye ulaşmış, anılan kalemlerde geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla, %1,8 ve %9,4 oranında artış sağlanmıştır. Ayrıca, bu dönemde, toplam 52,3 milyon TL teknik kar elde edilmiş, net karımız da geçen yılın aynı dönemine göre %4,5 oranında artarak 83,2 milyon TL’ye yükselmiştir.

Bu dönemde, 1,6 milyona yaklaşan hayat sigortası müşterilerinden toplam 394 milyon TL tutarında prim üretimi sağlanmış, 1,9 milyar TL’lik hayat sigortalılarımıza ait finansal varlıklar itibarıyla, bu konudaki sektör liderliğimiz sürdürülmüştür. Bankacılık ürünleri ile bağlantılı hayat ve işsizlik sigortası ürünlerimizin satışında, özellikle son yıllarda yaşanan talep artışı ve şirketimiz ile iş ortaklarının konuya verdiği önem sonucunda, hayat branşı teknik karımız bir önceki yıla göre %90 artarak 63,4 milyon TL’ye yükselmiştir.

Bireysel emeklilik branşı teknik karımız ise, yılın başından itibaren geçerli olan yeni mevzuat düzenlemeleri ile gelirlerin azalması ve müşteri kazanımı, insan kaynağı, eğitim, alt yapı kurulumu/iyileştirmesi vb. maliyetlerde meydana gelen artışın sonucunda beklendiği gibi gerilemiştir.

Bireysel emeklilik branşı açısından 2013 yılı içinde önem arz eden diğer hususlar ise, 730 bin katılımcı sayısına ulaşmamız ve emeklilik fonları büyüklüğünde 5 milyar TL’yi aşmayı başaran ilk ve tek şirket olmamızdır.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 27 Aralık 2013 tarihli sektör verilerine göre, bireysel emeklilik branşındaki katılımcı sayımız 730 bine, katılımcılarımıza ait toplam fon büyüklüğü 5,2 milyar TL’ye yükselmiştir. Söz konusu kalemler itibarıyla, pazar paylarımız da sırasıyla %18 ve %20 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca, Anadolu Hayat Emeklilik 2013 yılı içinde katkı payı tutarını en yüksek miktarda artıran ve müşterilerine en yüksek tutarda Devlet Katkısı ödemesi yapılan şirket olmuştur.

Kuruluşundan bu yana, güçlü ortaklık yapısı, sermaye birikimi ve başarılı finansal performansı ile sektörün ve ülkemizin en önde gelen kuruluşlarından biri olan Anadolu Hayat Emeklilik, önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı büyümesini sürdürecektir.”  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER