16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Anadolu Hayat Emeklilik, Fon Büyüklüğünde 5 Milyar TL’yi Aşan İlk Emeklilik Şirketi Oldu

meteugurlu10 yılı geride bırakan Bireysel Emeklilik sektörünün öncü şirketi Anadolu Hayat Emeklilik, 25 Ekim 2013 tarihli verilere göre toplam fon büyüklüğünde 5 milyar TL’yi aşan ilk şirket oldu.
Türkiye’nin ilk ve tek halka açık emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik, fon büyüklüğünde ulaştığı yüksek büyüme rakamı ile pazar payını büyütmeye ve sistemdeki lider pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 25 Ekim 2013 itibariyle açıkladığı verilere göre, Anadolu Hayat Emeklilik yüzde 20 pazar payı ile fon büyüklüğünde 5 milyar TL’yi aşan ilk emeklilik şirketi oldu.
“BES, Türk halkının en güvendiği yatırım araçlarından biri haline geldi”
Şirketin ulaştığı fon büyüklüğü ile ilgili bir değerlendirme yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu: “Türkiye, Bireysel Emeklilik Sistemi ile 2003 yılında tanıştı. Onuncu yaşını kutladığımız sistemde, 25 Ekim itibariyle fon büyüklüğümüzün 5 milyar TL’yi aştığını; müşterilerimizin hesaplarında bulunan 168 Milyon TL devlet katkısı tutarı da dahil edildiğinde, yönetilen fon büyüklüğümüzün 5.2 Milyar TL düzeyine ulaştığını görüyoruz. Şirket olarak, sektörde ilklere imza atarken, 10. Yılını tamamlayan ve ülkemizde tasarrufların büyütülmesinde öncü rol üstlenen Bireysel Emeklilik Sistemine olan inancımızı artırarak sürdürüyoruz” dedi. Bireysel Emeklilik Sisteminin temel amacının bireylerin çalışma dönemlerinde yaptıkları tasarrufları yatırıma yönlendirerek emeklilik döneminde sahip oldukları standardı sürdürmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Uğurlu, yılbaşında yapılan düzenlemeler ile sistemin artık tüm kesimler için küçük tasarruflarını değerlendirebilecekleri en iyi bireysel yatırım aracı haline geldiğini vurguladı.

“Devlet katkısı ile birlikte, 2023 yılı hedeflerimiz daha da yukarıda”
Yeni teşvik modelinin içerdiği doğrudan devlet katkısının, katılımcı hedef kitlesini büyütürken nihai faydayı daha anlaşılır ve cazip hale getirdiğini ve sistemin cazibesini artırdığını ifade eden Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: “Sistemdeki fon büyüklüğü yılbaşından bu yana devlet katkısı ile birlikte 5.6 milyar TL artış göstererek, 26 milyar TL’ye ulaştı. En çok bilinen tasarruf ve yatırım ürünleri arasında birinci sıraya yükselen Bireysel Emekliliğe olan güvenin artmasından ve emeklilik fonlarının yatırım araçları arasında yerini sağlamlaştırmasından oldukça memnunuz. Bu yılın sonunda 4 milyonu aşacak olan sistemdeki toplam katılımcı sayısının, önümüzdeki 10 yılda 3 katına ulaşacağına inanıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER