20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Almanya'da özel sağlık sigortaları el yakıyor

saglik_sigortasiÖzel sağlık sigortaları arasındaki fiyat-hizmet performansı büyük farklılıklar gösteriyor. “Finanztest” Dergisi 107 özel sağlık sigortası tarifesini mercek altına aldı. Sonuçlar çarpıcı: Bazı tarifeler arasındaki aylık prim farkı iki katına kadar çıkabiliyor

Özel sağlık sigortaları arasındaki prim farkları baş döndürüyor. Bu fark yüzlerce Euro’ya kadar çıkabiliyor. “Finanztest” Dergisi Mayıs sayısında bu konudaki bir karşılaştırma araştırmasını yayınlayacak. Derginin tüketici uzmanları 107 tarifeyi test ederek fiyat-hizmet ilişkisi açısından mercek altına aldı. Test sonuçlarına göre sadece 5 tarife “çok iyi” notu alabilirken, 29 tarifeye de “iyi” notu verildi. 8 özel sağlık sigortası tarifesi ise “zayıf” not aldı.

İKİ KATINA KADAR ÇIKAN FARKLAR

Dergi 35 yaşındaki erkek bir müşteriyi model alarak şu farklı prim sonuçlarına ulaştı: 35 yaşındaki erkek müşteri bir sigorta şirketinde aylık 395 Euro prim ve yıllık 900 Euro “katkı payı” öderken, başka bir sigorta şirketi aynı kişiden 728 Euro aylık prim ve 960 Euro “katkı payı” istiyor.

Dergi bu karşılaştırmalı testi her sene tekrarlıyor. Özel sağlık sigortaları kanuni sağlık kasalarana oranla çok daha fazla hizmet sunuyorlar. Dergi araştırmasında pekçok özel sağlık sigortası şirketinin ürünlerinde önemli oranda iyileşme olduğunun da altı çiziliyor. Dergi örnek olarak psikoterapi ya da işitme cihazları konularında özel sigortaların daha kapsayıcı ve müşteri dostu bir anlayışa geçtiklerine vurgu yapılıyor.

KİMLER “ÖZELE” GEÇMELİ?

Tüketici hakları uzmanları özel sağlık sigortası sistemine geçerken iki kere düşünmeleri konusunda uyarıyor. Zira bir defa özel sigorta sistemine geçtikten sonra yeniden kanuni sağlık sigortası sistemine geri dönmek çok zor, hatta bazı durumlarda mümkün değil. Uzmanlar tarafından özel sigortalar sadece memurlar için tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre, kendi işi olanlar ya da hizmetliler ancak birikimleri varsa ya da uzun yıllar boyunca yüksek prim ödeyebilecek durumda iseler özel sigorta sistemine geçebilirler.

Haber: (Almanya Bülteni) – Düsseldorf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER