17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Allianz: Teknoloji şirketleri mesleki sorumluluk riskleriyle karşı karşıya

allianz_mDünya teknoloji piyasasının 6 trilyon dolarlık bir değere ulaşmasıyla birlikte, teknoloji ve telekomünikasyon şirketleri de çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bu yeni durum ise şirketleri bazı yeni risklere açık hale getirirken şirketlere bazı yeni sorumluluklar da yüklüyor. Donanım ve yazılım mühendisleri, tasarımcılar ve bilgi teknolojileri danışmanları da, kurdukları sistemlerin çökmesi ya da hacklenmesi sonucu yüklü tazminat talepleriyle karşı karşıya kalabiliyor.Allianz Group’a bağlı Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) şirketi de, geniş teminatlı mesleki sorumluluk sigortası olmadan, önceliği teknoloji ve telekomünikasyon altyapısı kurmak ve satmak olan firmaların büyük finansal kayıplara ve itibari hasarlara karşı savunmasız olacakları uyarısında bulunuyor.

Hem büyük hem de orta ve küçük ölçekli işletmeleri ilgilendiren bu risklere karşı, AGCS, şirketlerin sözleşmeden doğan sorumluluk, ağ güvenliği sorumluluğu ve kişisel verilerin ihlali sonucu oluşabilecek hasarlara karşı şirketlerin kendilerini güvenceye almaları amacıyla mesleki üçüncü şahıs sigortasını devreye soktu. Bu yeni ürün, yine AGCS’nin piyasaya müşterilerine sunduğu ve olası siber saldırılar ya da veri ihlallerine karşı şirketleri güvence altına alan Allianz Siber Güvenlik ürününün tamamlayıcısı niteliğini de taşıyor.

Teknoloji şirketlerini bekleyen 3 büyük risk unsuru bulunuyor. Bunlardan ilki, orofesyonel hizmet veren bir şirketin, her şirketin başına gelebileceği gibi, verdiği profesyonel hizmetin yetersiz ya da sunduğu ürünün standartların altında olması halinde üçüncü şahıs hasarlarına karşı sorumlu olması. Bir diğer risk unsurunu, yazılım şifrelerinin kötü amaçlarla kullanılmasıyla ilişkili telif iddiaları ya da bloglar üzerinden hakaret ya da iftiraya maruz kalma gibi medya ve fikri mülkiyet riskleri oluşturuyor. Teknoloji şirketlerin maruz kalabileceği son ve en önemli risk ise müşterileri adına sakladıkları kişisel verilerin güvenli ve özel olarak muhafaza edilme yükümlülüğünden kaynaklı sorumlulukları.

Günümüzde şirketlerin hiç olmadığı kadar çok veriyi ve bilgiyi korumak zorundalar. 2015 yılında internet trafiğinin 1 zetabyte’ı bulması bekleniyor. Bunun ne anlama geldiğini ise bir örnekle açıklamak mümkün. 1 zetabyte’lık verinin Blue-ray disklere yazıldığını varsayarsak bu 11 adet büyük boy uçak gemisinin uzunluğuna denk geliyor. Dolayısıyla, küresel düzenlemeler ve uyum yasaları bundan böyle daha bağlayıcı ve yüklü para cezaları içerecek.

AGCS yetkilileri, siber saldırıların artık terörist bir saldırı ya da bir kasırga kadar büyük bir risk olarak kabul edildiğini söylüyor. Yine de, şirketlerin teknolojik risk ile siber riskler arasındaki farkın ayırdında olması gerekiyor. Bu bağlamda, asıl işi, teknolojik donanım ya da yazılımların tasarım, inşa ve satışı olan şirketlerin siber koruma sigortasının yanı sıra profesyonel sorumluluk sigortası ürününden mutlaka faydalanması gerektiği belirtiliyor. www.cirmagazine.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER