29 Kasım 2023, Çarşamba
spot_img

AHE’den 81.4 milyon TL brüt kâr

ugur erkan2014 Eylül dönemi itibarıyla aktif büyüklüğü 9 milyar TL’yi aşan Anadolu Hayat Emeklilik’in konsolide olmayan brüt kârı 81.4 milyon TL olarak gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, şirketin 2014 yılı Eylül dönemi konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde 81.4 milyon TL brüt kâr elde ettiklerini açıkladı.

Erkan yaptığı değerlendirmede, “2014 yılının üçüncü çeyreğinde, özellikle bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasi gelişmeler, finansal piyasalardaki dalgalanmalar ve yurtiçi makroekonomik hedefler ön planda yer almıştır. Faaliyet göstermekte olduğumuz branşlara ilişkin mevzuatların düzenlenmesine yönelik çalışmalar da önceki dönemlerde olduğu gibi gündemdeki yerini korumuştur” şeklinde konuştu.

Halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik’in finansal açıdan istikrarlı, karlı ve başarılı bir dönemi daha geride bıraktığına dikkat çeken Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği üzere, yıl içinde, çıkarılmış sermayemiz, iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle, 30 milyon TL artırılarak 380 milyon TL’ye yükseltilmiş, ayrıca hissedarlarımıza 2013 yılı karından 50 milyon TL tutarında nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.

2014 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla hayat ve bireysel emeklilik branşlarında toplam 44,3 milyon TL teknik kar elde etmiş olan Şirketimizin brüt karı 81,4 milyon TL, net karı da 63,4 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Aktif büyüklüğümüz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında artışla 9 milyar TL seviyesini aşmış, öz sermayemiz de 549.6 milyon TL düzeyinde oluşmuştur.”

6.5 milyar TL fon büyüklüğü, 828 bin 477 katılımcı

Bireysel emeklilik sektöründe fon büyüklüğünde sahip oldukları sektör liderliğinin sürdürüldüğünü belirten Erkan, devlet katkısı tutarı haricinde 6 milyar TL’lik fon büyüklüğüne ulaşan ilk şirket olma başarısını gösterdiklerini ifade etti. Erkan, “Anadolu Hayat Emeklilik’in 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla devlet katkısı dahil bireysel emeklilik fon büyüklüğü 6.5 milyar TL’yi aşmıştır.  Toplam katılımcı sayımız ise yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 13 oranında artış göstererek 828 bin 477 kişiye ulaşmıştır” dedi.

2013 yılında yürürlüğe giren mevzuat düzenlemelerinin bireysel emeklilik gelirleri ve maliyetleri üzerindeki olumsuz etkilerinin azalmaya başladığını belirten Erkan, “Bu dönemde 4,7 milyon TL’lik teknik kar ile, beklentilere paralel sonuçlar elde edilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu düzenlemeler çerçevesinde sektörümüzün hızlı bir gelişme kaydedeceği ve şirket karlılıklarının orta vadede artmaya başlayacağı öngörüsü devam etmektedir.

1,8 milyar TL’ye yaklaşan sigortalı varlıkları itibarıyla hayat sigortaları sektöründe lider olan Anadolu Hayat Emeklilik, bu dönemde 257,5 milyon TL tutarında brüt prim üretimi gerçekleştirmiştir. Hayat branşı teknik karımız da, olumlu seyrini devam ettirerek 39,6 milyon TL’ye ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Anadolu Hayat Emeklilik, sahip olduğu güçlü ortaklık yapısı ve sermaye birikimi aracılığıyla, faaliyet gösterdiği branşlardaki mevcut büyüme potansiyelini ve gelişim fırsatlarını değerlendirecek ve sektörün öncü şirketi olmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER