18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

AHE ve Buğday Derneği “Tohum Kumbaram” projesi için bir araya geldi

Anadolu Hayat Emeklilik, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte hayata geçirdiği ve çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilinci ile ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesi ile 3 yılda 25 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik, doğa ile bağlantısı zayıflayan çocuklara daha iyi bir gelecek vizyonuyla tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmak üzere Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırma amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında ilk etapta 3 yılda 25 bin öğrenciye ulaşılacak.

Önceliği büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı olan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencileri olan ve çocuklarla ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan “Tohum Kumbaram” projesi kapsamında okullarda düzenlenecek “Tohum Kumbaram Atölyeleri” aracılığıyla çocuklara, tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğu aktarılacak. Çocuklara ayrıca yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılacak.

Geleceği inşa ederken çocuklara yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz

Proje ile ilgili konuşan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam ettiklerini söyleyerek “Tohum Kumbaram da bu projelerimizin en yenisi. Atık miktarını azaltmak amacıyla ‘İleri Dönüşüm Hareketi’ adını verdiğimiz sosyal sorumluluk projemizi geçen sene hayata geçirmiştik. Kullanmadığımız eşyaları çöpe göndermek yerine biraz yaratıcılıkla farklı ürünlere dönüştürüp yeniden işlev kazandırdığımız ileri dönüşüm fikirlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Buradan yola çıkarak doğanın bize sunduğu ileri dönüşüm modelini örnek alıp topraktan geleni toprağa geri kazandırmak üzere ‘Tohum Kumbaram’ sosyal sorumluluk projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Tohumla çocuğu buluşturan yeni projemizi Buğday Derneği iş birliği ile gerçekleştiriyor, bir farkındalık hareketi başlatıyoruz. Bu proje ile geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz. Daha iyi bir gelecek yaratma yolunda gerçekleştirdiğimiz örnek çalışmaların referansıyla bugün yeni bir adım daha atmanın heyecanı içindeyiz. Önümüzdeki dönemde de, her faaliyetimizde sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezinde konumlandırarak insanı, çevreyi ve toplumsal faydayı odağa alan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Çocukların tohumlar ile tanışmasına yardımcı olacağız

İlk çocuk projelerini Anadolu Hayat Emeklilik ile birlikte gerçekleştirmekten ve bu sayede çocuklara ulaşabilmekten dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum ve çocuk yeryüzünde birbirine en çok benzeyen iki kıymetli varlık. Onların içlerinde barındırdıkları mucize potansiyeli ancak uygun şartlar sağlanırsa ortaya çıkabilir. Bizler ‘Tohum Kumbaram’ projesi ile çocukların tohumlar ile tanışmasına, onları fark etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle doğanın sahibi değil, parçası olduğunun farkında olmaları için çocukların içlerine iyilik tohumları ekeceğiz. Bugünün tohumlarına sahip çıktığımız projemizde, çocuklara dünyaya daha güzel ve iyi bakabilmenin yolunu göstermek için rehberlik edeceğiz” diye konuştu.

Çocuklar ‘Tohum Kumbaram Atölyeleri’nde tohumları toprakla buluşturacak

2022-2023 eğitim öğretim yılında ‘Tohum Kumbaram’ Projesi kapsamında birinci ve ikinci sınıf öğrencileriyle düzenlenecek “Tohum Kumbaram Atölyeleri” ile çocuklar evden getirecekleri cam kavanozların içine ilk tohumları birlikte atacak. Gündelik yaşam içinde yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını biriktirdikleri bu kavanozlardaki tohumları zamanı geldiğinde aileleri ya da öğretmenleriyle birlikte toprakla buluşturacaklar. Tohum topu yapma etkinliğinin yer alacağı atölyelerde, çocuklarla yapılan tohum toplarına birer ağaç olabilme şansı verilirken toprağın canlandırılması ile var olan ağaçlara ve doğaya da fayda sağlanacak. Proje kapsamında ayrıca fiziksel olarak ulaşılamayan okulların öğretmenlerine de online eğitim verilerek çok daha fazla çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Ankara ve İzmir’de de atölyeler olacak

Projenin birinci yılında 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca İstanbul’da 12 okulda düzenlenecek atölyeler ve 100 çevrimiçi öğretmen eğitimiyle 3.400 çocuğun tohum ve toprakla buluşması; ikinci ve üçüncü yıllarda ise her yıl 6.800 çocuğa ulaşılması planlanıyor. Projenin ikinci yılından itibaren İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir’den gelen atölye talepleri de eklenerek hem okul sayısı hem de çevrimiçi eğitimlerin artırılmasıyla ilk etapta, 3 yılın sonunda 25 bin çocuğa tohum eğitimi verilmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER