20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

AHE, fon büyüklüğünde 6 milyar TL’yi aşan ilk şirket oldu

mete ugurluAnadolu Hayat Emeklilik, 9 Mayıs 2014 tarihli verilere göre toplam fon büyüklüğünde devlet katkısı tutarı dahil 6 milyar TL’yi aşan ilk şirket oldu

Anadolu Hayat Emeklilik, (AHE) fon büyüklüğünde ulaştığı yüksek büyüme rakamı ile pazar payını korumaya ve Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki (BES) lider pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından yayımlanan 9 Mayıs 2014 tarihli verilere göre, AHE yüzde 20 pazar payı ile fon büyüklüğünde 6 milyar TL’yi aşan ilk emeklilik şirketi oldu.

“BES, en iyi yatırım aracı haline geldi”

Türkiye’nin ilk ve tek halka açık emeklilik şirketi olan AHE’nin ulaştığı başarı ile ilgili bir değerlendirme yapan AHE Genel Müdürü Mete Uğurlu, “9 Mayıs tarihi itibarıyla fon büyüklüğümüzün 5,7 milyar TL’ye yaklaştığını; müşterilerimizin hesaplarında bulunan yaklaşık 358 milyon TL devlet katkısı tutarı da dahil edildiğinde, toplam fon büyüklüğümüzün 6 milyar TL düzeyini aştığını görüyoruz. Şirket olarak, sektörde ilklere imza atarken, 10’uncu yılını tamamlayan ve ülkemizde tasarrufların büyütülmesinde öncü rol üstlenen sisteme olan inancımızı artırarak sürdürüyoruz” dedi.

Sektör 30 milyar TL fon büyüklüğünü aştı

BES’te katılımcılara sunulan devlet katkısı avantajının, katılımcı hedef kitlesini büyütürken nihai faydayı daha anlaşılır kıldığı ve sistemin cazibesini her geçen gün artırdığını ifade eden Uğurlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sistemdeki fon büyüklüğü yılbaşından bu yana devlet katkısı ile birlikte 3,7 milyar TL artış göstererek, 30 milyar TL’yi aştı. Aynı dönem itibarıyla katılımcı sayısı da 367 bin kişi artarak 4,5 milyona ulaştı. En fazla bilinen tasarruf ve yatırım ürünleri arasında birinci sıraya yükselen bireysel emekliliğe olan güvenin artmasından ve emeklilik fonlarının yatırım araçları arasında yerini sağlamlaştırmasından oldukça memnunuz. Bu yılın sonunda sistemde 5 milyon katılımcı ve yaklaşık 36 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşabileceğini öngörüyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER