16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

ACP Sigorta’nın yüzde 67’si Mediterra Capital’e satıldı

acp_logoTürkiye’nin lider kurumlarına sigorta ve reasürans brokerliği hizmeti veren ACP Sigorta’nın yüzde 67’sini, Mediterra Capital Partners I yatırım ortaklığının iştiraki olan IIB S.a.r.l satın aldı.

Türkiye’nin önde gelen yatırım ortaklıklarından Mediterra Capital Partners I, iştiraki IIB S.a.r.l üzerinden, Türkiye’nin lider kurumlarına sigorta ve reassürans brokerliği hizmeti veren ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin yüzde 67’sini satın aldı.

Türkiye’deki en büyük yerel sigorta brokerliği şirketlerinden biri olan ACP Sigorta 1994 yılında kuruldu. ACP Sigorta, 50’den fazla çalışanı ile 500’ün üzerinde kurumsal ve 5 binin üzerinde bireysel müşteriye risk, poliçe yönetimi ve poliçe sonrası özel hizmetleri veriyor.  Mediterra Capital Partners I, Türkiye’de yatırım yapmaya odaklanmış bir yatırım ortaklığı olarak 164 milyon Avro düzeyinde büyüklüğe sahip.

Mediterra Capital Partners I’in iştiraki olan IIB S.a.r.l’ın iştiraki üzerinden, ACP Sigorta ve Reasürans Brokerliği’nin  yüzde 67’sini satın alma işleminde, ACP Sigorta’nın danışmanlığını Magg Yönetim Danışmanlık Ltd. Şirketi sağladı.

Farklı işbirlikleri yaparak sinerji yaratacağız

Mediterra Capital kurucu ortağı Ahmet Faralyalı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sektördeki yurt dışı tecrübemizden de esinlenerek uzun süren araştırmalarımız sonucu, ACP’nin sektöründe müşterilerine geniş,  yaratıcı ve efektif ürünleri sunma konusunda en iyi kurum olduğunu gördük. ACP’nin bu hizmet gücünü çok daha fazla sayıda kuruma ulaştırabilmesi için büyümesine önemli destek vereceğimize inanıyorum. Ayrıca sektörünün en kuvvetli altyapısına yatırım yapan ACP platformuna, satın alma yolu ile başka başarılı broker ve acenteleri da eklemeyi hedefliyoruz” dedi.

Öncelikle ACP Sigorta’nın organik büyümesini hızlandırmak istediklerini vurgulayan Ahmet Faralyalı, “ACP Sigorta, ağırlıklı olarak İstanbul’da çalışan bir şirket olduğu için, bir yandan da coğrafi olarak genişlemeyi hedefliyoruz” dedi. Faralyalı konuşmasının devamında büyüme hedeflerinin önemli boyutunu coğrafi genişleme üzerine kurduklarını belirterek “İstanbul dışında, başta büyük şehirler olmak üzere, Türkiye çapında brokarlık ve acenteler ile işbirliğine gitmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede, ulusal düzeyde hizmet sunmak istiyoruz. Dolayısıyla, büyüme hedeflerimizin önemli bir boyutunu coğrafi genişleme oluşturuyor” dedi.

ACP Sigorta’nın sektörel uzmanlığını da geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Ahmet Faralyalı, “Farklı sektörlerde uzmanlığı olan, ürün ve hizmet geliştirmiş olan broker ve acenteler ile de işbirlikleri geliştirip sinerji yaratmayı ve sektörel bazda da büyümeyi hedefliyoruz” dedi. Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER