24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Acil durumlarda yalnız değilsiniz!

Acil durumlarda karşılaşabileceğiniz risklere karşı hem sağlığınızı hem de cebiniz koruyan sigorta olduğunu biliyor muydunuz? ‘Acil Sağlık Sigortası’, ani bir hastalık, kaza veya yaralanma sonucu meydana gelen ve hastanenin acil servisinde 24 saat içinde müdahale edilmesi gereken hallerde sigortalının hayatını tehlikeye sokan durumları teminat altına alıyor. Özel sağlık sigortası kategorisinin alt türleri arasında yer alan ‘Acil Sağlık Sigortası’ ile tüm detaylar yazımızda…

Acil Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Ani bir hastalık, kaza veya yaralanma sonucu meydana gelen ve hastanenin acil servisinde 24 saat içinde müdahale edilmesi gereken hallerde sigortalının hayatını tehlikeye sokan durumları kapsam içine alır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil durum olarak tanımladığı 26 farklı tedavi masraflarını karşılar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil durum olarak tanımlanan ve acil sağlık sigortası kapsamında olan haller şunlardır:

Trafik kazası, suda boğulma, kurşunlanma, bıçaklanma, kavga, terör olayları vb. nedenlerle ortaya çıkan yaralanmalar, zehirlenme, elektrik çarpması, büyük iş kazaları ve uzuv kaybı, tecavüz, sıcak çarpması, soğuk çarpması, donma, yüksekten düşme, diyabetik ve üretik koma hali, akut solunum hastalıkları, büyük göz yaralanmaları, omurga ve alt- üst ekstremite kırıkları, anafilaktik şok, yanıklar, menenjit (beyin zarı iltihabı), ani felç durumu, şuur kaybına neden olan organik kusurlar, kalp krizi, hipertansiyon krizi, akut masif kanamalar, ciddi genel durum bozuklukları, 39,5 derece ve üzeri yüksek ateş, genel durum bozukluğuyla birlikte seyreden diyaliz hastalığı, renal kolik, akut batın.

Acil Sağlık Sigortası genel şartlar nelerdir?

Acil sağlık sigortası genel şartları uyarınca bazı durumlar nedeniyle ortaya çıkan yaralanmalar ve hastalıklar kapsam dışında bırakılıyor. Sigorta süresi içinde teminat kapsamında kabul edilmeyen hastalanma ve/veya herhangi bir kaza sonucu yaralanma haller şöyle sıralanıyor: Suç işleme veya suça teşebbüs hali, savaş, ayaklanma ve iç karışıklık durumları, yasak madde kullanımı, sigortalı kişinin kendisini bilinçli şekilde tehlikeli bir duruma ve ortama sokması (Tehlike altındaki mal varlıklarını ve insanları koruma amacı hariç olmak üzere), intihara teşebbüs, terör eylemleri nedeniyle ortaya çıkan nükleer, biyolojik veya kimyasal zararlar. Poliçe özel şartlarında yer verilmek suretiyle başka durumların da kapsam dışı bırakılması mümkün.

Acil Sağlık Sigortası’nda yaş kriteri var mı?

Acil sağlık sigortası yaptırılması isteğe bağlı olan sigorta türleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla poliçe şartları ve kapsamı sigorta genel şartlarına aykırı olmamak kaydıyla taraflarca serbestçe belirlenebiliyor. Acil sağlık sigortası teminatlarından faydalanacak olan sigortalı kişinin sahip olması gereken özellikler de sigorta şirketi tarafından serbestçe tayin ediliyor. Örneğin bunlardan biri olan yaş kriterini ele alacak olursak; bazı sigorta şirketleri bebeklikten itibaren 65 yaşa kadar tüm yaştaki insanları acil sağlık sigortası kapsamına almayı kabul ederken bazı sigorta şirketleri alt sınırı 18 yaştan başlatıyor. Bununla birlikte bu yönde bir kural olmasa da sigorta şirketleri acil sağlık sigortası kapsamında sigorta ettirilen kişilerin yaş sınırını genellikle en fazla 65 olarak belirlemeyi tercih ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER