26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

“Acenteler yeni sigortalılar yaratmalı”

Bu yıl 75’inci yılını kutlayan Mapfre Sigorta, 5 yılın ardından acenteleri ile biraraya geldi. Geçtiğimiz cumartesi günü Kaya Palazzo Belek, Antalya’da “Yarınlar Bizimle Parlar” mottosuyla gerçekleştirilen etkinlikte 400’e yakın acentesini ağırlayan Mapfre Sigorta, tüm yönetim ekibi ile toplantıda hazır bulundu.

SİGORTAMEDYA ÖZEL

Bu yıl 75’inci yılını kutlayan Mapfre Sigorta, 5 yılın ardından acenteleri ile biraraya geldiGeçtiğimiz cumartesi günü Kaya Palazzo Belek, Antalya’da 400’e yakın acentesini ağırlayan Mapfre Sigorta, tüm yönetim ekibi ile toplantıda hazır bulundu. 

Toplantıda Mapfre Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Nazan Somer Özelgin acenleteleri ile tanışma konuşması gerçekleştirdi. Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven de acentelere yaptığı konuşmada Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin yanı sıra sektör ve Mapfre Sigorta özelinde rakamları paylaşırken Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Türe de acentelere sunum yaptı. 

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven ve Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Türe, branşlardan acentelere, reasüranstan ekonominin sektöre etkilerine farklı konularda önemli açıklamalarda bulundular. 

Mapfre Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Nazan Somer Özelgin

“Parlak bir geleceğe yine birlikte ulaşacağız”

Toplantıda acentelerle bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Mapfre Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Nazan Somer Özelgin, gerçek ilerleme ve uzun vadeli başarının birlikte çalışma ve birbirine destek olmayla mümkün olabileceğini söyledi. Özelgin, “Birlikte hareket etmek, zorlukların üstesinden gelmek ve gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarabilmek için çok güçlü bir yol sunar. Mapfre Sigorta’nın 75 yıllık yolculuğundaki başarılarında beraber yol yürüdüğümüz iş ortaklarımızın çok büyük katkısı bulunuyor. Türkiye’deki sigortacılık faaliyetlerimizi Mapfre Grubunun Türkiye’ye olan güven ve inancıyla sürdürmeye devam ediyoruz” dedi. Grubun başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten Özelgin, “Biz de Türkiye’de finansal sürdürülebilirlik ve istikrarlı büyüme planımızın başarısını ortaya koyduk. Grubumuzun da global stratejisinin üç temel bacağı olan büyüme, verimlilik ve üretkenlik ekseninde, süreç yönetiminden yapısal değişime kadar geniş bir çerçevede yatırımlarımızı ve iyileştirmelerimizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu istikrarımızı koruyor olacağız. İlerleyen süreçte omuz omuza çalışarak daha güzel, daha başarılı günlerin kapılarını aralayacağımıza yürekten inanıyorum. Mapfre Sigorta olarak kendi hedeflerimize odaklanarak ve başarı çıtamızı her yıl daha yukarıya taşıyarak büyümeyi hedefliyoruz. Birlikteliğe ve takım olmanın gücüne yürekten inanıyoruz. Bu zamana kadar hep güvenli liman olduk. Bundan sonra da parlak bir geleceğe yine birlikte ulaşacağız” diye konuştu. 

Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven

“2023’te yeniden bir yapılanmaya girerek  2024 ve daha sonrasının temelini attık”

Toplantıda yaptığı sunumda sigorta sektörüne ilişkin genel değerlendirmelerde bulunan Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven de Mapfre Grubu’yla ilgili bilgiler paylaştı. Grubun sağlamlığına vurgu yapan Yurtseven, grup tarafından her zaman desteklendiklerinin altını çizdi. 2023 yılının Kasım ayında şirketin 75. yılını kutlamaya başladıklarını söyleyen Yurtseven, “Sloganımız 75 yıl geçti, sonrası gelecek. Tabii bu gelecek iş ortaklarımızın desteği ve iş birliğiyle şekillenecek” dedi. Görevi devraldıkları 2023 yılında ilk başta iş yapış biçimlerini ve organizasyonlarını değiştirmek istediklerini belirten Yurtseven, “Sağlık sigortaları şirketimiz için çok önemli. Şirketin aşağı yukarı 35-40 prim üretimi sağlık sigortalarından geliyor. Orada yapıyı biraz değiştirelim dedik. Pazarlama ve bölgesel yapılanma tarafında da değişiklikler yaptık. Böylece 2023’te yeniden bir yapılanmaya girerek 2024 ve daha sonrasının temelini attık” dedi. Tüm dünyada etkili olan yüksek enflasyon, kur hareketliliği ve küresel savaşların sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen Yurtseven, “Büyük bir negatif faiz ortamından geçtik. Bizim için prim ve üretim açısından bir geçiş yılı oldu. Buna rağmen 2023’ te vergi sonrası net karımız yüzde 500 arttı. 2023’ü hedeflerimizin üzerinde kapattık. Teknik tarafta 28 puanlık bir artış sağladık” diye konuştu. 2023’ün sonunda sektördeki en büyük sorunun kapasite olduğunu belirten Yurtseven, şirketin bu sorunu başarıyla aştığını dile getirdi. 

“Global yönetim Türkiye’ye desteğini sürdürüyor”

Mapfre Global’in Türkiye’ye bakışının hep olumlu olduğunun altını çizen Yurtseven, “Bütün planlar buradaki işleri hep ileriye götürmek için yapılıyor. Ekip olarak ülke genelinde tüm acentelerimizi geziyoruz. Acenteler toplantımızı yıllar sonra tekrar yaptık. Bunlar hep iş ortaklarımızdan gerekli olumlu ya da olumsuz geri dönüşleri alabilmek için. Bunlar üzerinde çalışıp daha iyiyi yakalayabilmek için planlarımızı yapıyoruz. Son iki yıllık genel suskunluğumuz değişik yorumlara yol açmış olabilir ama ben ve ekip arkadaşlarım göreve geldiğimizden bu yana şirketin iç organizasyon yapısını değiştiriyoruz. Bunlar kolay şeyler değil. 2023 yılı bizim için yeniden yapılanma yılı oldu. Hedeflerimizi yıl yıl koyuyoruz. 2024 yılında hedeflerimizi belirledik. En iyisini planlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Global yönetim Türkiye’ye desteğini sürdürüyor. Ülkemizi ziyaret ederek, sermaye artırımı yaparak ve yönetimi lokal yöneticilerden seçerek gelecekle ilgili beklentilerini ortaya koyduklarını düşünüyorum” dedi. 

Maceraya gerek yok, kontrollü üretim yapacağız

Yurtseven, 2023 yılında çok seçici olduklarını belirterek “Sağlık yüzde 40, endüstriyel sigortalar yüzde 33 gerisi motor branşıydı. 2024 yılında farklı bakıyoruz dünyaya. Üretim yapmaya odaklanacağız ama bunu sıralamada yükselmek için yapmayacağız. Kontrollü üretim yapacağız. Maceraya gerek yok. 2024 yılı 2023 ile karşılaştırılabilir bir yıl olmayacak. Özel sağlık poliçelerinden TSS’ye geçiş oldu. Bireysel portföyde büyümek istiyoruz. Grup sağlık poliçeleri çok kalıcı olmadığı için sıkıntılı bir süreç. Fiyat haricinde nerede iyiyiz diye bakıyoruz. Hizmet kalitemizi artırmaya çalışıyoruz. Günümüzde strateji değiştirmek, bu esnekliği gösterebilmek önemli hale geldi. Pozisyon değişmek ile karıştırılmasın ama özellikle ekonomik konjonktürde değişim yaşandıkça bizler de stratejilerimizi değiştirmek zorunda kalıyoruz. Acentelerimizin aktif olarak hayatın içinde kalıp yeni sigortalılar yaratmaları lazım. Bunu yapan acenteler ve bunlarla çalışan şirketler için hayat farklı olacak” dedi.

Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Türe

 “Değişimin kendisi kadar hızı da önemli”

Toplantıdaki konuşmasında sigortacılık sektöründeki değişen iklime vurgu yapan Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Türe, değişimin normal olduğunu belirterek “Değişime korkmadan yaklaşmak, bunu işimizin doğal bir parçası olarak görmek ve değişime uyum sağlamak gerekiyor. Değişimin kendisi kadar, değişimin hızı da önemli. Nereden nereye, ne kadar sürede geldiğimizi de göz önünde bulundurmalıyız. Dünyada her yıl ilk 10 risk değişiyor. Bu yıl yapay zeka, bilgi ve yanlış bilgi gibi konular öne çıktı. Dolayısıyla değişime adapte olmak, bu hıza ayak uydurmak önem taşıyor” dedi.

Birçok branşta büyüme hedefimiz var

2024’te belirli bir branşta daha fazla büyüme gibi spesifik hedef yerine birçok branşı kesen ve onlarla birlikte büyümeyi hedefleyen bir yapı oluşturmak istediklerini dile getiren Türe, “Türkiye genelinde birçok bölgede acentelerimiz bulunuyor. Satıştan risk değerlemesine kadar toplamda 125 kişi bu bölgelerde hizmet sunuyor. Bu sayede saha organizasyonuyla hızlı iletişim kurup aksiyon alabiliyoruz” diye konuştu. Ürün çeşitliliği, yenileme ve iş portföyünü büyütme beklentilerinin olduğunu söyleyen Türe, “Çeşitliliğe dikkat etmek, yenileme yapmak ve yeni işler almak kolay değildir, ancak bunları başarabileceğimizi düşünüyorum. Gelecekteki değişime ayak uydurmak için samimi ve açık olmak önemli. Bu hep beraber başarabileceğimiz bir hedef” ifadelerini kullandı.

TSS’de fiyatta rekabet olmamalı

Özellikle Mapfre Sigorta ile çalışan acentelerin TSS branşında fiyatta rekabete girmemelerini söyleyen Türe, “TSS’yi ilk çıkaran şirketiz. Biz doğru olan fiyatı veriyoruz, siz de müşterinizi elinizde tutmak istiyorsanız bizim fiyatlardan müşterinize satmanız uygun olur. TSS’de şimdi ve sonraki dönemler için fiyatta rekabete girilmesi çok sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. TSS’nin sürdürülebilir olması için fiyatta rekabet olmaması gerekiyor” dedi. Reasürans piyasalarındaki sıkışıklığın fiyatlara yansıdığını ve KOBİ’ler ile iş dünyasının yaptırdığı poliçe primlerinde artış olduğunu belirten Türe, “Eskiden “yap geç” diyen sigortalılar, durup bir bakma ihtiyacı hissetmeye ve fiyatları araştırmaya başladılar. Bir kısmı sigortalarını yenilemeyi tercih etmedi. Mapfre özelinde ise bu yenilemeler gecikmeli olarak gerçekleşti. Mapfre Sigorta’nın sigorta poliçe yenileme oranı yüzde 81 olsa da reel ekonomideki dalgalanmalar ne yazık ki sigorta yaptırılması konusunda bir engel oluşturuyor” diye konuştu.

“Tekli acentelere desteğimiz sürüyor”

Mapfre Sigorta’nın tekli acentelerine geçmişte önemli destekler verdiğini hatırlatan Türe, “Banka gibi logolu acente ofisleri oluştu. Bu önemliydi, markamıza çok şey kazandırdı. Tekli acentelerin özellikle kriz dönemlerinde şirkete büyük katkısı oldu. Mapfre Sigorta’nın da acentelerine o oranda katkı sağladığını düşünüyoruz. Tekli acentelere desteğimiz eski hızında değil ama bu sistemden vazgeçmiş de değiliz. Verimli projeler ile çalışmaya devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

“1600 acentemizle yola devam ediyoruz”

Acente sayısının kontrolleri altında ilerlediğini söyleyen Türe, “Maksimum 2000’e çıkarız ama biz 1600 acentemiz ile yola devam ediyoruz. Acenteleri açıp kapatmak keyfi olarak aldığımız kararlar değil. Burada bunun ölçümünü yapan önemli birimlerimiz var. Performanslar ölçülüp buna göre karar veriliyor. Bugüne kadar hiçbir acentemizle de el sıkışmadan yollarımızı ayırmadık. Şube organizasyonlarına da bakış açımız çok farklı. Şube organizasyonlarının yenileme oranları çok düşük. Fiyatınız uygunsa özellikle motor branşından çok iş yazabilirsiniz. Biz piyasada fiyatla rekabet eden bir şirket değiliz. Doldur boşalta ve gelir geçer kasko poliçesine karşıyız. Memnuniyet odaklı ve uzun vadeli bakıyoruz. Sadakati sigortalılardan oluşan bir portföyü tercih ediyoruz. İçlerinden bizim çalışma kurallarımıza uygun şube organizasyonları var ama bu diğer şirketlere oranla çok daha azdır. Öte yandan şirketimizde broker ve acente ayrımı yok. Endüstriyel sigortalarda çok iş yazdıkları için bizim portföyümüzde payları yüksek görünebilir ama brokerden iş alan büyük işler yazan birçok önemli acentemiz de var” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER