29 Şubat 2024, Perşembe
spot_img

“Acenteler tüm şirketlerden trafik sigortası kesebilmeli”

Trafik sigortasında tüm şirketlerin fiyatlarının tek listede toplanması önerisinin, acentelerin de tüm sigorta şirketlerinden poliçe yapabilmesi ile çözülebileceğini söyleyen TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, sorunun tüm tarafları memnun edecek bir yöntemle çözülmesi gerektiğini belirtti.

SİGORTAMEDYA

sigortali murat buyukcelebi 2Trafik sigortasında sular durulmak bilmiyor… Yüksek primler nedeniyle yapılan kanun değişikliğinin ardından kamuoyunda fiyatlarda beklenen düşüşün olmaması nedeniyle trafik sigortası bir numaralı gündem maddemiz olmayı sürdürüyor.

Kanun değişikliğinin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarla sektörün maliyetlerini düşürecek maddelerin yürürlüğe girmesiyle fiyatlarda indirime gidilmesinin beklendiğini duyurmuştu. Mehmet Şimşek’in son açıklamaları ise trafik sigortasında beklenen indirimin olmaması nedeniyle tüm şirketlerin trafik sigorta primlerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden tek bir listede toplanacağı yönünde oldu. Böylelikle şirketler arasında fiyat rekabeti yaşanacağı ve fiyatlarda düşüş yaşanması bekleniyor.

Ancak bu gelişme acenteler tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ile trafik sigortasında yaşanan son gelişmeleri konuştuk. Büyükçelebi, sorunların hem sigorta şirketlerini hem vatandaşı hem de acenteleri koruyacak bir yöntemle çözülmesi gerektiğini kaydetti. Büyükçelebi, bürokrasi tarafından önerilen yöntemin çözüm olabilmesi için, tüm sigorta acentelerinin mevcut tüm sigorta şirketlerinden poliçe yapabilmesini olduğunu belirterek, “Bu sayede vatandaşımız zaman harcamadan acente hizmet kalitesiyle zorunlu sigortalara ulaşabilecektir. Sigorta şirketlerinin de hizmet ve içeriklerde yapacakları değişikliklerle kalite rekabetine gireceğini düşünüyoruz. Ancak hiçbir zaman zarar edecek düzeyde bir rekabetin olmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“Tüm tarafları memnun etmeli”

sigortali murat buyukcelebi 1Büyükçelebi, şu anda önerilen yöntemin hali hazırda acenteler tarafından verildiğine dikkat çekerek, “Trafik sigortası fiyatlarını düşürmek için değişik yöntemler uygulanmaya çalışılıyor. Bugüne kadar birçok öneride bulunmaya çalıştık. Ehliyet sahibi kişilere yapılması gereken tamamlayıcı  sorumluluk sigortasından hasarsızlık kademelerinin adaleti sağlayabilmek için artırılmasına kadar birçok öneri… Hem şirketlerin zarar etmesini istemiyoruz hem de vatandaşımızın mümkün olduğunca makul düzeylerde fiyatlarla  poliçeye ulaşmasını  beraberinde de gelirimizin düşmemesini, artmasını istiyoruz” dedi.

İstenilen fiyat düşüklüğünün yakalanamamasının Hazine’nin bu konuda karar almasını sağladığını söyleyen Büyükçelebi, şöyle konuştu: “Bildiğiniz üzere elimizdeki mevcut şirketlerden fiyat hazırlayıp olmayanları da meslektaşlarımızla yardımlaşarak iş paylaşımıyla çözmeye çalıştık. Vatandaşımıza en uygun poliçeyi, acente hizmet kalitesiyle verdik.

1 Yorum

  1. Sigortacı dertli, Sigorta şirketi dertli, Sigortalı dertli, Devlet dertli keyifli olan kim var ben anlayamadım? Günde 100 kişinin telefonuna pirim iadesi ile ilgili yanıt verdik, şimdi sırada trafik poliçelerinin mükerrerlikleri ile alakalı yaygara var bir müşteriyi yılın her ayında 2 kere görecez muhtemelen bir kere hesapla düştü ise başka şirketten yapalım diye diye gelecekler ki gelmeye başladılar. Birde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi fiyat vermeye başlayacak. Allah aşkına bir düşünün hangi sektör ün üzerinde bu kadar yoğun baskı var? 3 4 aydan başımın dönmesi geçmedi, düzensiz bir uyku durumundayım ve stresten iş hayatım zarar görmek üzere ben inanıyorum ki bu ülke de yaşayan tüm acenteler bu durum da ama hiç bir tepki hiç bir reaksiyon yok. Sayın bakanımıza bu konunun detaylarını kim anlatıyor ne şekilde istişare ediliyor bu konu bakanlık ve sigorta şirketleri arasındaki kavga bana tek bir ata sözünü hatırlatıyor .filler tepişirken olan çimenlere olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER