16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

4 yıllık okul mezunu acentelerde tecrübe şartı aranmayacak

dogan senYeni Sigorta Acenteleri Yönetmeliği ile 4 yıllık okul mezunlarında tecrübe şartı aranmayacak.

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde, sigorta acenteciliği yapacak kişilerin nitelik, yetki ve sorumlulukları ile faaliyetlerine ilişkin esas ve usullerde bazı değişikliklere gidildi. Yönetmelikte gerçekleştirilen bir değişiklik de önem arz ediyor; yeni yönetmeliğe göre bundan sonra 4 yıllık okul mezunlarında tecrübe şartı aranmayacak.

Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Doğan Şen, yönetmelikteki değişiklikleri değerlendirdi ve tecrübelerin kısaltılması konusunda Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklileri istihdam açısından olumlu gördüğünü belirtti.

Değişiklik istihdamı olumlu yönde etkiler
Yönetmelikteki en belirgin değişikliğin tecrübe sürelerinin kısaltılması olduğunu söyleyen Şen, deneyim sürelerinin kısaltılmasının istihdam açısından olumlu olduğunu dile getirerek, “Şahıs acentesi sahipleri ve limitet şirket müdürleri için 2 yıl olan tecrübe süresi 1.5 yıla indirildi. Teknik personel deneyim süresi lise-dengi okul ve ön lisans programlarından mezun olanlar için 6 ay oldu. Yapılan değişiklikle 4 yıllık okul mezunları için ise tecrübe süresi artık aranmıyor. Deneyim süresinin kısalmasıyla mezun olanların direkt olarak iş kurabilmesinin önünün açılması sağlandı. İstihdam açısından baktığımızda yeni yönetmeliğin olumlu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: Betül Cantürk / HABERTURK.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER