18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

Zorunlu trafik sigortası için hazırladığı iş planının ilk bölümünü devreye alan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK),  basamak sisteminden aylık artış oranına kadar birçok değişikliğin 1 Mayıs itibariyle uygulanacağını açıkladı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafiğe kayıtlı tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortasındaki yapısal sorunların çözümü ve sürdürülebilir fiyatlama için ilgili paydaşlarla birlikte hazırladığı yol haritasının ilk adımını attı.

Söz konusu değişiklikle 9 basamaklı sisteme geçiş yapıldı. Bu kapsamda iyi sürçüler ödüllendirilken kötü sürücüler daha fazla prim ödeyerek cezalandırılacak. Çok riskli sürücüler için 0. basamak ve 7.basamakta olup 5 yıldır kaza yapmayan iyi sürücüler için 8. basamak sistemi ile daha hakkaniyetli bir uygulamaya geçilirken sürücü davranışlarının disipline edilmesiyle trafik kazalarının azaltılması amaçlanıyor.

Aylık artış oranlarına enflasyon düzenlemesi

Hayata geçirilen dinamik basamak sisteminde hasar/prim oranlarında da düzenleme yapıldı. Buna göre, azamî primlerdeki aylık artış oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Orta Vadeli Program’da belirttiği enflasyon hedeflemesine paralel şekilde değiştirilerek yüzde 4,75’ten yüzde 2’ye düşürüldü ve hükümetin enflasyonla mücadelesine katkı sağlandı.

Eşdeğer parça kullanımına indirim

Değişikliler kapsamında hasarlı araç onarımında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yerli ve millî üretim vizyonu kapsamında hayata geçireceği orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçaların kullanımı da teşvik edilecek. Eşdeğer parça kullanımı halinde hasar maliyetlerinde yaşanacak düşüş tarifeye yansıtılırken baz tarifede de indirim yapılacak. Ayrıca Türkiye’nin otomobili TOGG olmak üzere yüzde 100 elektrikli araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası fiyatlaması aşamasında pozitif bir ayrışma yapılarak yüzde 10 prim indirimi uygulanacak.

Taksitle ödeme imkânı

Düzenleme ile zorunlu trafik sigortası ödemelerinde kolaylık sağlamak adına isteğe bağlı olarak en az 6 taksit imkânı getirilirken taksitle ödeme olması halinde şirketlerin sigortalıya yüzde 10 olarak sunduğu ek teminat uygulaması yüzde 20 olarak revize edildi. İptal edilen poliçelerde ise asgarî acente komisyonu olarak alınan tutar 32 TL’den 200 TL’ye yükseltildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER