23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Zorunlu trafik sigortasında platform uygulaması başladı

Riskli sürücülerin poliçe sorununa çözüm bulmak için geliştirilen “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” ile sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşması hedeflenirken teklif vermeyen şirketlerin tespiti kolaylaşacak.

Zorunlu trafik sigortasında riskli basamaklarda yer alan sürücülerin poliçe sorununa çözüm için geliştirilen “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” dün itibarıyla uygulanmaya başlandı. Platform uygulaması ile sürücülerin kısa sürede poliçeye ulaşması hedeflenirken, teklif vermeyen şirketlerin tespiti kolaylaşacak.

Sigorta Bilgi Merkezi nezdinde kurulan ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) usul ve esaslarını belirlediği platform uygulamasında, trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliği zorunlu tutularak sisteme entegrasyonu sağlandı. 17 bin sigorta acentesinin üyelik süreci, üyelik ücreti ödeme şartı ile isteğe bağlı tutuldu.

SEDDK’nin platformun işleyişini tebliğ ettiği genelgeye göre, sigorta şirketleri aracılık sözleşmesi bulunan acentelerle platform üzerinden organik şekilde süreçleri yürütecek. Hukuksal bağı bulunmayan sigorta şirketi ile acente arasında sadece platformda geçerli olmak üzere sözleşme yapılacak.

Platform üzerinden yapılacak aracılık sözleşmesinde teminat mektubu sunulması ya da kefalet sigortası istenmeyecek. Sigorta şirketi, acenteye sadece tek bir şirket ile çalışılması gerektiğine ilişkin kısıtlama koyamayacak, ayrıca, acentenin müşteri portföy hakkına zarar verecek herhangi bir düzenleme yapamayacak.

Sürücüler trafik poliçesine kısa sürede ulaşacak

İki faza ayrılan teklif alma sürecinde, birinci fazda acenteler halihazırda anlaşması olan sigorta şirketlerinden platform üzerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alacak. Sigortalının onay verdiği teklif işleme alınacak.10 dakikalık süre içinde birinci fazda teklif alamayan acenteler ikinci faza geçecek.

Acenteler bu fazda platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmesi yaptığı diğer sigorta şirketlerinden teklif alabilecek. Bu fazda da 10 dakika içinde söz konusu şirketler tarafından teklif verilecek ve bu teklif numaraları üzerinden şirket ekranlarından poliçe tanzim edilecek.

Şirketler tarafından teklif verilmemesi ve verilen teklif ile gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesi poliçe düzenlemekten kaçınma hali olarak kabul edilecek. Platform sayesinde teklif vermeyen şirketler hızlıca tespit edilecek.

5 YORUMLAR

  1. Teklif ve fiyat vermeyen Sigorta şirketine yaptırım ne olacak 1,5 senedir ne yaptırım uygulandı .Acenteleri mağdur bırakan sigorta şirketlerine SDDK kurumu neden yaptırım uygulayamıyor

    • Çok haklısınız. Devlet Sigorta şirketlerini çağıracak diyecekki siz kimsiniz Türkiye Cumhuriyeti Devletine kafa tutuyorsunuz Siz kimsiniz vatandaşla dalga geçiyorsunuz 1 hafta müddet Zorunlu Trafik sigorta sistemini açacaksınız Açmayanın trafik ruhsatı bir daha almamak kaydıyla iptal O zaman o sigorta şirketlerini görelim bakalım

  2. Teklif vermeyen şirketler tespit edilecek de ne olacak? Kamuya ait sigorta şirketi poliçe kesmiyor. Sektör Dingo’nun ahırına dönmüş.

  3. Dünyada böyle uygulama Afrikada bile yoktur Zorunlu Trafik sigortası kesmediğin müşteriye Dask, konut, sağlık poliçesi satmaya çalışmak Şaka gibi yazıklar olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER