18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Zorunlu sigorta poliçeleri SBM’de toplanacak

bayram_trafik

Hazine Müsteşarlığı’nın zorunlu sigortaların takibine ilişkin belirlediği usul ve esaslar açıklandı. Buna göre, 2015 itibarıyla zorunlu sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından düzenlenecek

Hazine Müsteşarlığı zorunlu sigortaların takibine ilişkin usul ve esasları belirledi. 1 Ocak 2015 itibarıyla yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, zorunlu sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek. Güvenli veri tabanı kuracak olan SBM, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün önce Güvence Hesabı’na bildirecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) nezdinde oluşturulan Güvence Hesabı, kapsamında bulunan zorunlu sigortalar ile kanun veya Bakanlar Kurulu kararı ile yapılması zorunlu tutulan ve Hazine Müsteşarlığı’nca bu yönetmelik kapsamına alınmasına karar verilen sigortaları kapsıyor.

Zorunlu sigorta poliçeleri SBM nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek. Söz konusu sigortalara ilişkin veri deseni SBM Yönetmeliği çerçevesinde belirlenecek.

trafik sigortasiKontroller, SBM nezdinde yapılacak
Zorunlu sigortalara konu teşkil eden menfaate ilişkin bir faaliyetin icrası ya da bir şeyin kullanılması için izin, lisans veya ruhsat talep edildiğinde, yetkili mercilerce SBM nezdindeki veri tabanı üzerinden veya ibraz edilen sigorta poliçesinden ilgili zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılıp yaptırılmadığı kontrol edilecek. SBM nezdinde yapılan kontrol neticesinde ilgili zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığının tespit edilmesi veya ruhsat talep edenlerce ilgili sigorta poliçesinin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili mercilerce izin, lisans veya ruhsat verilmeyecek.

SBM, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün önce Güvence Hesabı’na bildirecek. Zorunlu sigorta poliçesi sahibi, söz konusu poliçeleri yenilemesi için Güvence Hesabı tarafından uyarılacak. İlgili zorunlu sigortaları yaptırmadığı veya yenilemediği tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler ile Güvence Hesabı tarafından sigortasız olduğu tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler izin, lisans veya ruhsat vermeye yetkili mercilere Güvence Hesabı’nca bildirilecek.

SBM, bu Yönetmelik kapsamındaki sigortalara ilişkin güvenli veri tabanı kuracak. Yetkili mercilere Merkez veri tabanında söz konusu kontrolü yapabilmeleri için gerekli teknik altyapı temin edilecek. Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik kapsamındaki sigorta sözleşmesinin feshedilmesi halinde şirketler durumu gerekçesi ile birlikte SBM’ye bildirecek.

Zorunlu sigortasını yaptırmayan ilgililere bildirilecek

Adli ve idari kolluk kuvvetleri, jandarma ve mahalli idareler denetimleri sırasında sigorta poliçesinin mevcudiyetini araştırmakla yükümlü olacak. Yapılan denetimlerde, bu Yönetmelik kapsamına giren sigortaları yaptırmadığı tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler, ruhsat, lisans veya izin veren mercilere derhal bildirilecek.

Güvence Hesabı kapsamında olmayan sigortalara ilişkin olarak Güvence Hesabı tarafından bu Yönetmelik kapsamında yapılan giderler SBM tarafından karşılanacak.

Yönetmelik 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik hükümlerini Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Bakan yürütecek.

HABERLER.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER