5 Aralık 2023, Salı
spot_img

Zorunlu sigorta poliçeleri 2015 itibarıyla SBM tarafından düzenlenecek

Hazine Müsteşarlığı mecbur sigortaların takibine ilişkin usul ve esasları belirledi.

trafik

1 Ocak 2015 itibarıyla yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, mecbur sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, güvenli veri tabanı kuracak. Merkez, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün evvel Güvence Hesabına bildirecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
Yönetmelik, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği nezdinde oluşturulan Güvence Hesabı,kapsamında bulunan mecbur sigortalar ile Kanun veya Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılması mecbur tutulan ve Müsteşarlıkça bu Yönetmelik kapsamına alınmasına karar verilen sigortaları kapsıyor.

SİGORTA POLİÇESİ TANZİMİ

Zorunlu sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek. Söz konusu sigortalara ilişkin veri deseni Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Yönetmeliği çerçevesinde belirlenecek.

SİGORTA KONTROLÜ

Zorunlu sigortalara konu teşkil eden menfaate ilişkin bir faaliyetin icrası ya da bir şeyin kullanılması için izin, lisans veya ruhsat talep edildiğinde, yetkili mercilerce Merkez nezdindeki veri tabanı üzerinden veya ibraz edilen sigorta poliçesinden ilgili mecbur sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılıp yaptırılmadığı denetim edilecek. Merkez nezdinde yapılan denetim neticesinde ilgili mecbur sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığının tespit edilmesi veya ruhsat talep edenlerce ilgili sigorta poliçesinin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili mercilerce izin, lisans veya ruhsat verilmeyecek.

trafik kazasiPOLİÇE YENİLEMELERİ VE SİGORTASIZLIĞIN SONUÇLARI

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün evvel Güvence Hesabına bildirecek. Zorunlu sigorta poliçesi sahibi, laf konusu poliçeleri yenilemesi için Güvence Hesabı tarafından uyarılacak. İlgili mecbur sigortaları yaptırmadığı veya yenilemediği tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler ile Güvence Hesabı tarafından sigortasız olduğu tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler izin, lisans veya ruhsat vermeye yetkili mercilere Güvence Hesabınca bildirilecek.

SİGORTA VERİ TABANI

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, bu Yönetmelik kapsamındaki sigortalara ilişkin güvenli veri tabanı kuracak. Yetkili mercilere Merkez veri tabanında laf konusu kontrolü yapabilmeleri için lüzumlu teknik altyapı temin edilecek. Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik kapsamındaki sigorta sözleşmesinin feshedilmesi halinde şirketler durumu gerekçesi ile beraber Merkeze bildirecek.

KOLLUK TEDBİRLERİ

Adli ve idari kolluk kuvvetleri, jandarma ve yerel idareler denetimleri sırasında sigorta poliçesinin mevcudiyetini araştırmakla yükümlü olacak. Yapılan denetimlerde, bu Yönetmelik kapsamına giren sigortaları yaptırmadığı tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler, ruhsat, lisans veya izin veren mercilere hemen bildirilecek.

GÜVENCE HESABI KAPSAMINDA OLMAYAN SİGORTALARA İLİŞKİN GİDERLER

Güvence Hesabı kapsamında olmayan sigortalara ilişkin olarak Güvence Hesabı tarafından bu Yönetmelik kapsamında yapılan giderler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından karşılanacak.

Yönetmelik 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik hükümlerini Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Bakan yürütecek.

Kaynak: Haberler Com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER