16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

"Zorunlu Deprem Sigortanı yenile, evinde misafir olma"

SelametYaziciÜlkemizde deprem risk algısının yeterli düzeyde olmadığını belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS), sadece bir yıl için değil, konut sahipliği boyunca sahip olunması gereken bir güvence” dedi.

Seval KARACASİGORTALI

2014 Ocak ayı itibariyle Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren 17 milyon konutun yüzde 36’sı yani toplam 6 milyon konut depreme karşı güvence altında bulunuyor. Genel ortalamanın yanı sıra İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki sigortalılık oranlarının yüzde 50’ye yaklaşması da memnuniyet verici gelişmeler olarak nitelendiriliyor.

Ülkemizde deprem risk algısının aslında halen yeterli düzeyde olmadığını söyleyen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, bu yıl gerçekleştirmeyi planladıkları çok sayıdaki proje ile vatandaşta depreme hazırlıklı olma ve sigortalılık bilincini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Selamet Yazıcı, “Ülkemizdeki deprem gerçeğini hatırlatacak projelerle deprem risk algısını yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu yıl da deprem sigortasının sadece bir yıl için değil konut sahipliği boyunca sahip olunması gereken bir güvence olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz ve sigortalılarımızın poliçelerini yenilemeleri için aktif olarak çalışacağız” şeklinde konuştu. Yazıcı, altyapı yatırımlarına 2014’te de devam edeceklerinin altını çizdi.

ev_dask“2013 yıl sonu hedeflerimize daha Mart ayındayken ulaştık”

DASK’ın 2013 yılını da değerlendiren Yazıcı, 2013’ün kurum açısından oldukça başarılı bir faaliyet yılı olduğunu ifade etti. Yılın başında oluşturdukları bütün hedeflerini yılsonuna gelmeden tamamladıklarını söyleyen Yazıcı, “2013 sonu için belirlediğimiz 5 milyon poliçe hedefimize Afet Sigortaları Kanunu ile daha Mart ayındayken ulaştık” dedi. 2013’te poliçe yenilemelerine de büyük önem verdiklerini belirten Yazıcı, “ALO DASK 125 çağrı merkezimiz üzerinden yenileme zamanı gelen konut sahiplerini telefonla arayarak sigorta acenteleri ve bankalara yönlendirdik. Hasar yönetimimizi daha etkin ve hızlı hale getirmek için sistemimizdeki poliçe adreslerini, Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki (UAVT) adres kodları ile entegre hale getirdik” dedi. Yazıcı, DASK Fay Hatları Tır’ı ile deprem riskinin yüksek olduğu merkezlerde, deprem riskini ve ZDS’yi anlatmaya da büyük önem verdiklerini belirtti. Yazıcı, “Türkiye’nin 81 ilini kapsayan, ZDS seferberliği niteliğindeki Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor yarışmamızda dereceye giren Bolu ve Tunceli illerimizin ödülü olan DASK Güvenli Hayat Parkları’nın açılışlarını gerçekleştirdik” dedi.

DASK’a devletten 235 milyon Euro destek

Olası bir İstanbul Depremi’nde ödeme kapasitelerini artırmak için Nisan ayında Türkiye’nin ilk afet bonosunu ihraç ettiklerini dile getiren Selamet Yazıcı, bunun Türk sigorta sektörü açısından da oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirtti. ZDS havuzunda bulunan konut sayısının önümüzdeki yıl artmasını beklediklerini söyleyen Yazıcı, “Hasar ödeme kapasitesi, uluslararası büyük modelleme kuruluşlarının sigorta portföyümüze ilişkin yaptıkları senaryo analizleri dikkate alınarak belirleniyor. Poliçe adedinin yüksek oranda artmaya devam etmesi halinde, yeni afet bonosunu ihraç etme seçeneğini değerlendirebiliriz” dedi.

Afet Sigortaları Kanunu’na göre, DASK’a devlet tarafından 235 milyon Euro reasürans desteği verildi. Yazıcı, konuyu şöyle değerlendirdi: “ZDS’de son dönemde artan sigortalılık oranına bağlı olarak DASK, yükümlülüklerini karşılayabilmek için 2014 yılı programında piyasalardan daha fazla reasürans koruması talep etti. Uluslararası piyasalardan sağlanan reasürans korumasını bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artırmış olmakla birlikte, istenen en üst güvenlik seviyesini sağlamak için devletin sınırlı oranda desteğini de talep ettik. Afet Sigortaları Kanunu’na istinaden kurumumuza sağlanan hasar fazlası reasürans desteği bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca DASK ve ZDS’ye verilen önemin de bir göstergesidir.”

Bu desteğin, ülkemizde meydana gelebilecek büyük bir deprem durumunda, DASK’ın hasar ödemelerinin 800 milyon Euro’yu aşması halinde devreye gireceğini söyleyen Yazıcı, “Bu tutarın üzerindeki ödemelere diğer reasürans şirketleri ile birlikte devlet 235 milyon Euro’yu aşmayacak şekilde yüzde 10 oranında iştirak edecek” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER