18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

Zorunlu Afet Sigortası’na dönüşüm Temmuz’da tamamlanacak

Tüm sektör paydaşları ile birlikte ilk günden beri depremzedelerin yanında yer alan DASK’ın 2024 yılı için önemli gündem maddeleri arasında tüm doğal afet türlerinin DASK kapsamına dahil edilmesi var. DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Zorunlu Deprem Sigortası’nın Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi için çalışmaları 2024 Temmuz ayında tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı. 

ALP SÜER/SİGORTAMEDYA

Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede en fazla mesai harcayan kurumların başında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) geliyor. DASK’ın ilk günden beri depremzede vatandaşın yanında olduğunu vurgulayan DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren ile bir yıllık süreçte yaşananları ve 2024 yılı hedeflerini konuştuk. Eren, 2024 Ocak ayı itibarıyla DASK’a bildirilen yaklaşık 600 bin adet hasar ihbarına karşılık, tazminat ödeme tutarının toplam 35 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Başta sel olmak üzere diğer tüm doğa kaynaklı afet türlerinin DASK’ın kapsamına dahil edilmesi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaştıklarını da belirten Eren, Zorunlu Deprem Sigortası’nın Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusunda çalışmaların 2024 yılı Temmuz ayında tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti. 

Büyük bir dönüşüm adımı attık 

Eren, hazırlıkları süren ‘Zorunlu Afet Sigortası’ ile ilgili şunları söyledi: “DASK olarak şu anda Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) ile deprem ve depremden kaynaklanan hasarlara karşı sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlıyoruz. Son yıllarda sıklaşan ve gittikçe şiddetlenen doğa olaylarına tanıklık etmeye başladığımız bu süreçte, Kurum olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındalığı ile DASK yapısında büyük bir dönüşüm adımı atarak başta sel olmak üzere diğer tüm doğa kaynaklı afet türlerinin DASK’ın kapsamına dahil edilmesi ile ilgili çalışmalarımızda sona yaklaştık. Zorunlu Deprem Sigortası’nın Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusunda çalışmalarımızı 2024 yılı Temmuz ayında tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece, tek bir poliçe üzerinden tüm doğa kaynaklı afetler için vatandaşlarımıza teminat sağlayacağız.”

Depreme önceden hazırdık

“Deprem öncesinde atılan önemli adımlar sayesinde operasyonel ve finansal olarak olası büyük bir depreme hazırdık” diyen Eren, depremden sonraki sürecin işleyişi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Depremin hemen ardından, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezimizdeki mevcut ekiplerimize, İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla tam kadro çalışmalarımızı başlattık. Hasar ödemelerinin çok hızlı yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar dosyaları resen açarak hasar süreçlerini yürüttük. Böylece depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik. Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizde bulunan DASK Tırı ve hasar ekiplerimizden bir grup aynı gün bölgeye intikal etti. Sigortalılarımıza daha hızlı ve yüz yüze hizmet sunmak amacıyla bölgedeki illerimize DASK konteyner ofislerimiz kuruldu ve Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş illerinde 31 Ekim 2023 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürdü.”

Acı tecrübeler sigortalılık oranında artışa vesile oldu 

Deprem sonrası yaşanan acı tecrübeler, sigortalı olma eğilimini etkileyerek sigortalılık oranlarında bir artışa vesile olduğunu ifade eden Eren, “Marmara bölgesi özelinde yürürlükteki poliçe sayılarına bakıldığında deprem sonrası hem İstanbul’da hem de Marmara bölgesinde toplam sigortalılık oranında yaklaşık yüzde 1 oranında bir artış mevcut. Günlük poliçe üretiminde ise ülke genelinde poliçe üretimi yüzde 55 oranında arttı. Bu artış vatandaşlarımızın Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip olma ihtiyacıyla hareket ettiğini ve kuruma olan güveni de gösteriyor” diye konuştu. Deprem sonrası, bu artış eğiliminin, her deprem sonrası olduğu gibi normal seyrine geri döndüğünü vurgulayan Eren, şunları söyledi: “Kurum olarak hedefimiz, acı tecrübeler yaşamadan, kapsamımıza giren tüm konutları Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altına almak. Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu olarak ülkemiz için deprem teminat havuzu oluşturulması ve tüm vatandaşların Zorunlu Deprem Sigortası ile finansal güvence altında olması için çalışan DASK’ın kuruluşundan bugüne geçen 24 yılda, Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sayısı yaklaşık 12 milyona ulaştı.” 

2024’te tüm vatandaşlarımız evlerini DASK güvencesine almalı

1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi güncellendi. Yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren Eren, sigortalılara şu  mesajları verdi: “Betonarme yapılar için 3.016 TL olan sigorta bedeline esas birim metrekare bedeli 6.000 TL’ye,Bir mesken için 640 bin TL olan azami teminat tutarı 1 milyon 272 bin TL’ye,yükseltildi.Bunlara ek olarak ise DASK tarihinde ilk defa, 1 Ocak 2024’ten sonra düzenlenen yeni poliçelerin teminatlarına enflasyon koruması getirildi. Özetlemek gerekirse, poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 tarihi ve sonrası olan tüm poliçelerin teminatları güncel bedeller üzerinden hesaplanırken, aynı zamanda teminatlar enflasyon koruması altında olacak; her ay, belirlenen enflasyon oranına göre herhangi bir ek prim ödemesi yapılmadan güncellenecek. Poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 tarihi öncesi olan tüm sigortalılarımızın teminatlarının güncellenmesi ve enflasyon korumasından faydalanması için sigorta acenteleri ya da sigorta şirketleri ile iletişime geçmeleri; ek prim ödemelerini gerçekleştirerek zeyil işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. 2024 yılında tüm vatandaşlarımızı evlerini DASK güvencesi  altına almaya, süresi dolan poliçelerini yenilemeye ve daha güçlü bir finansal güvenceye sahip olmak için teminatlarını güncellemeye davet ediyoruz.” 

Sektör tek yürek oldu, vatandaşın yardımına koştu

DASK’la birlikte aslında tüm sektör paydaşları da daha ilk günden itibaren depremzede vatandaşın yanında yer aldı. Deprem bölgesindeki illeri sık sık ziyaret eden sigortacılar, depremden etkilenen 11 ildeki acenteleri ve sigortalıları yanında depremzedelerle birebir dirsek teması kurdular. Tazminat ödemelerini de zaman kaybetmeksizin yerine getirdiler. Son olarak DASK İdarecisi, Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren’in şu sözünün oldukça anlamlı olduğunu düşünüyorum: “Bizim için en temel ve kıymetli olan vatandaşımızın tazminatlarını ödemenin yanında onların yanında olduğumuzu ve bize her zaman ulaşabileceklerini bilmeleri. Hâlâ da tüm vatandaşlarımız ile birebir iletişim halindeyiz. Vatandaşlarımızın ben dahil tüm ekibimize cep telefonlarımız üzerinden ulaşabilmeleri için destek sunuyoruz. Bu iletişimi sağlamak oldukça kıymetli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER