23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Zarardaki BES'çiler Hazine’ye gidiyor

BES Cizimİlk çeyrekte 32 milyon TL zarar yazan BES şirketleri Hazine’nin kapısını çalarak dertlerini anlatacak.

Ayfer ARSLAN / Akşam

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES)’te yapılan düzenlemelerle katkı payları üzerinden yapılan kesintiler aşağı çekilirken BES üyelerinden alınan yönetim gider kesintisinin yaklaşık 1 puan daha düşürülmesi planlanıyor. Emeklilik branşındaki şirketlerin zararı ilk çeyrekte 32 milyon liraya ulaşırken Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, sektörün kârlılığının Türkiye’nin sorunu olduğunu vurguladı ve “Bu şirketler kârlı olacak ki, Türkiye ekonomisine kaynak yaratabilsin” dedi.

MAKEDONYA MODELİ

Bireysel emeklilik sisteminin yeniden gözden geçirilmesi talebiyle temmuz ayında Hazine’ye bir rapor sunacaklarını anlatan Uğurlu, “Kıdem tazminatı gibi şeylerin bu sistemde değerlendirilmesini istiyoruz. Makedonya’da bireyler primlerinin yarısını devlet SSK’sına yatırıyor. Yarısını da dilediği özel emeklilik şirketine yatırıyor. “

ASGARİ ÜCRETE ÇIKARILMALI

Uğurlu, erken çıkışlarda emeklilik şirketlerinin maliyetlerini karşılayacak kesintilerin de yükseltilmesi gerektiğine işaret ederek, “Şu anda asgari ücretin yarısı kadar müşterilerden erken çıkışlarda kesintiye izin veriliyor. Bunun en az asgari ücret düzeyine çıkarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER