20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Yolcu taşımacılığında teminat 175 bin TL oldu

taksi1Yolcu taşımacılığında 57 bin 500 TL olan sağlık gideri ile sakatlanma ve ölüm halleri teminatı, yeni yılda 175 bin TL’ye yükselecek. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tarife ve Talimat, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, taşıma yapılan motorlu kara taşıtındaki görevli sürücü ve yardımcıları ile yolcu başına teminat tutarları, sağlık giderleri ile sakatlanma ve ölüm halleri için 175 bin TL olarak belirlendi. Yeni tarife ve talimat hükümleri, 1 Ocak 2014’te yürürlükte olacak.

Tehlikeli maddeler için de teminat artıyor

Yeni yılla birlikte tehlikeli maddeler için yaptırılacak zorunlu sorumluluk sigortasının asgari sigorta teminatları artacak. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapan Tarife Talimat da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, maddi asgari teminat tutarı, tehlikeli maddelerin/atıkların üretim, depolama, toptan satışı ve kullanımı ile uğraşan iş yerleri için satış hasılatı/kullanım tutarına, diğer iş yerleri açısından perakende satış, taşıma ve tehlikeli atıkların kullanımına bağlı olarak 53 bin 750 lira ile 1 milyon 612 bin 500 lira arasında değişecek.

Asgari teminat kişi başına sağlık giderleri açısında 268 bin 750 lira olarak uygulanacak. Kaza başına sağlık gideri açısından bu sınır 1 milyon 343 bin lira ile 16 bin 125 lira arasında uygulanacak.

Daimi sakatlık ve ölüm halleri için kişi ve kaza başına geçerli olacak asgari teminat tutarları da sağlık giderleri için belirlenen miktarlarda olacak.

Tüp gaz zorunlu mali sorumluluk sigortası için uygulanacak asgari sigorta teminatları da maddi zararlarda kaza başına 75 bin lira, tedavi giderleri ile daimi sakatlık ve ölüm hallerinde kişi başına 262 bin 500 lira, tedavi giderleri ile daimi sakatlık ve ölüm hallerinde kaza başına 1 milyon 312 bin 500 lira olarak uygulanacak.

Bu tarife ve talimat hükümleri de 1 Ocak 2014′ten itibaren geçerli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER