9 Aralık 2023, Cumartesi
spot_img

“Yabancı uyruklulara sağlık sigortası sektör için 1,5 milyar TL ek prim üretimi demek”

serhatcetinNisan ayında uygulamaya alınan yeni yönetmelikle, ikamet izni alacak yabancılara, özel sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu getirildi. Genelge, yeni başvuru yapacakların yanında, Türkiye’de oturma izni bulunan 2 milyon 442 bin yabancıyı da kapsıyor.

Oturma izni istatistiklerini incelediklerinde sayının büyük bir ivme ile arttığını gördüklerini belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin,  “2010 ile 2013 yıllarına baktığımızda %72 gibi yüksek bir artış oranı ile karşılaşıyoruz. Aynı dönemde kısa süreli oturma izni alanların sayısı ise %234 artmış durumda. Bugün Türkiye’de oturma izni bulunan 2 milyon 442 bin yabancı var. Yeni başvuru yapacak kişilerin yanında, halihazırda ülkemizde yaşayan yabancı uyrukluların da yenilemeleri esnasında özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekecek. Tüm bu veriler bize, sektörümüzün önümüzdeki yıllar için ne kadar önemli bir potansiyelle karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.

Sektöre %6 yeni kaynak sağlıyor
Yaptırılacak özel sağlık sigortasının kapsam ve teminat yapısının, Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından duyurulduğunu ifade eden Çetin, sözlerine şöyle devam etti; “Buna göre ikamet izni almak isteyen bir kişinin yaptırması gereken minimum teminatlı bir poliçenin ortalama primi 600 TL. Bu da sektör için yıllık 1,5 milyar TL potansiyel prim üretimi demek. Sigorta sektörün 2013 yılı toplam prim üretiminin 24 milyar TL olduğunu düşündüğümüzde, sektörümüze %6 yeni kaynak sağladığını görüyoruz.”

“Pazara yön verir konumdayız”
Konu ile ilgili genelgenin yayınlanmasının ardından hemen karşılanması gereken önemli bir ihtiyaç doğduğunu söyleyen Serhat Süreyya Çetin, “Biz de bu ihtiyacı karşılamak üzere hızla harekete geçtik ve çok kısa sürede çıkardığımız yabancı uyruklulara özel sağlık sigortası ürünümüzü pazara sunduk. Hem ürünümüz hem verdiğimiz hızlı hizmetle sektöre liderlik ederek bu alanda pazara yön verir konuma geldik. Sektörümüze bu konuda rol model olmaktan ve sigortalılarımızın yanında yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Yabancı uyruklulara özel sağlık sigortasında, sigortanın geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yatarak tedavi teminatı limitsiz, anlaşmalı olmayan sağlık kurumlarında ise yıllık 20.000 TL limit ile sunuluyor. Bu teminat kapsamında sigortalı katılım payı %20. Ayakta tedavi teminatında ise yıllık 2.000 TL limit bulunuyor. Bu teminatta sigortalının katılım payı %40 olarak belirlenmiş durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER