16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Vodafone ve Aviva'nın iş ortaklığı kasko primlerini yüzde 25 azaltıyor

sürücüVodafone, Aviva ve Mobiliz’in Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği “Kullanıma Dayalı Araç Sigortası” ile kasko primleri düşecek, ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik katkı sağlamak mümkün olacak

İşletmelerin operasyonel verimlilik hedeflerine katkıda bulunan Vodafone İş Ortağım, Aviva ve Mobiliz ile hayata geçirdiği işbirliğiyle “Kullanıma Dayalı Araç Sigortalama” teknolojisini Türkiye’ye getirdi. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen projeyle Aviva, sigortaladığı araçlara monte edilecek telematik cihazlarla anlık olarak araçtaki riskleri tespit edebilecek. Böylece sigorta poliçelerinde risk faktörleri daha gerçekçi tespit edilerek verimlilik artırılacak. Yazılım partneri olarak Mobiliz’in destek verdiği, Vodafone makineler arası iletişim (M2M) teknolojisinden güç alan sistem, bir yıl içinde kaza başvuru taleplerini %30 azaltabiliyor. Böylece düşük riskli sürücüler için primlerde %25’e varan indirim mümkün oluyor. Sistemin Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca entegre edilmesi durumunda ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik katkı sağlanacağı hesaplanıyor.

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ederek, müşteriler için rekabetçilik, kârlılık, verimlilik ve tasarruf avantajları sağlayarak güvenilir iş ortağı olan Vodafone; Aviva ve Mobiliz ile Türkiye’de sigortacılık sektöründe ilk kez hayata geçirilen “Kullanıma Dayalı Araç Sigortası” teknolojisini tanıttı. Araçların M2M teknolojisiyle uzaktan takibi sayesinde sigorta poliçelerini kişiye özel oluşturmayı kolaylaştıran çözüm, Türkiye’de ilk kez Vodafone M2M teknolojisiyle Aviva Sigorta ve Mobiliz işbirliğiyle hayata geçirildi.

TÜİK istatistiklerine göre 2013 yılı içinde toplam 1.207.354 adet trafik kazası yaşandı. Bu kazaların 1.046.048 adedi maddi hasarlı oldu. Sigorta sektörünün amiral gemisi olan kasko branşında ise 2014 yılının ilk 6 ayında; 2,3 milyon sigorta poliçesi kesildi ve gerçekleşen 830 binin üzerinde hasar 1,5 milyar TL’lik bir maliyet yarattı. Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın 14 milyonunun kasko poliçesi bulunmuyor. “Kullanıma Özel Kasko” ürünüyle düşük risk profil grubundaki sürücüler için %25 oranında prim avantajı sağlanabiliyor. Türkiye’de ortalama primin 1.050 TL olduğu göz önüne alındığında, poliçe sahipleri 262 TL daha az prim ödeme avantajına sahip olabiliyor. Eğer Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca bu sistem entegre edilirse ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar TL’lik bir katkı sağlanabileceği hesaplanıyor.

Sürücüye özel sigortayla anlık risk takibi

Aviva’nın araç sigortası sektöründeki büyümesine katkı sağlamayı ve sigorta verimliliğini artırmayı hedefleyen Vodafone çözümüyle, geleneksel kasko sigortasından farklı olarak birçok parametre dijital ve anlık olarak Aviva tarafından ölçülüyor. Sigorta primini kişiye özel belirleyebilen teknolojide, sigorta yapılan taşıtlara Vodafone’un SIM kartı bulunan sürüş risk tespiti sağlayan telematik cihazı takılıyor. Vodafone’un M2M teknolojisi ile dijital bağlantılı çalışan cihaza telematik altyapı desteğini Mobiliz sağlıyor. Cihazla, aracın anlık olarak hızı, lokasyonu, katettiği mesafe, kaza anı ve yeri ile ilgili detaylar sürekli olarak sigorta şirketine aktarılabiliyor. Ayrıca sürücünün kullanım stili, ani hızlanma, ani durma, viraja hızlı girme gibi davranışları ile aracı kullanma saatleri de M2M teknolojisiyle Aviva tarafından canlı olarak takip edilebiliyor.

Türkiye’de FiloTürk markası ile araç takip hizmeti veren Mobiliz, Vodafone Araç Takip Sistemi’nin uygulayıcısı olarak kullanıma dayalı araç sigortası sistemine destek veriyor. Araç takip sistemlerindeki deneyimiyle Mobiliz, araç takip sistemi alanında, Aviva ve Vodafone’un çözümüne teknoloji ve yazılım desteği sağlıyor. Vodafone’un makineler arası iletişim teknolojisindeki liderliğini, Mobiliz’in sürüş analizi ve risk eşleştirmesi çözümüyle buluşturuyor. Araçlardan toplanan veriler analiz edilerek sigorta poliçe primi kişiye özel hesaplanıyor. Kullanıma dayalı sigorta sayesinde sigorta poliçesi yaptıracak müşterilerin riski daha gerçekçi tespit edilebiliyor. Sigorta poliçesi fiyatlarının daha doğru belirlenmesi sayesinde aracını sigortalatmak isteyen araç sahipleri teşvik edilebiliyor. Aviva için risksiz müşterilere sunulacak indirimler veya riskli müşteri grubuna daha avantajlı teklif götürmek mümkün oluyor.

Aviva’nın operasyonel verimliliğini artırarak işletim maliyetlerinin optimize etmesine olanak tanıyacak kullanıma dayalı sigorta inovasyonu, ortalama kaza başvuru talebini bir yıl içinde %30 azaltılabiliyor. Şu anda Avrupa’da M2M teknolojisiyle dijital bağlantılı olarak trafikte seyreden araçların %40’ı kullanıma dayalı sigorta avantajından faydalanıyor. 2020’de Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa sigorta pazarında makineler arası iletişime dayalı sigortacılığın %14 penetrasyon oranına erişeceği öngörülüyor.

Selmin CagatayAviva Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Selmin Çağatay, şunları söyledi:

“Aviva Sigorta olarak, iş ortaklarımız Vodafone ve Mobiliz ile birlikte, Türkiye sigorta sektöründe bir ilk olan kullanıma dayalı araç sigorta ürününü sigortalılarımıza sunmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. ‘Kullandığın Kadar Öde’ kasko ürünüyle 2009 Sigorta Zirvesi’nde ‘Yenilikçi Şirket’ unvanını kazandık.

Sürekli gelişime ve yeniliğe olan yatırımımızla ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olma stratejimizi buluşturuyoruz. Dünyadaki örneklere paralel olarak geliştirdiğimiz ‘Kullanıma Özel Kasko’ ürünüyle sigortalılarımıza kişiye özel kasko primleri sunabiliyoruz. Vodafone ve Mobiliz’in sağladığı telematik altyapısıyla trafik kurallarına uyduğu, güvenli ve emniyetli araç kullandığı tespit edilen düşük risk grubundaki sürücüler, mevcut primlerinde %25 indirim avantajından faydalanabilecek. Trafik kazalarının azaltılması vizyonuyla bu konuyu ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi hassasiyetiyle değerlendiriyoruz. Sürücülerimizi daha duyarlı ve dikkatli araç kullanımına teşvik ederek, trafik kazalarının önüne geçilmesini hedefliyoruz.”

EnginAksoyVodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Daha iyi bir gelecek ve daha güçlü bir ülke ekonomisi için Türkiye’de işletmelerin verimliliklerini artırmaya odaklanan Vodafone olarak, her sektöre dokunan teknoloji çözümleri geliştiriyoruz.

Vodafone İş Ortağım çatısı altında hayata geçirdiğimiz yeni iş birliğimizle, araç sigortacılığının global liderlerinden Aviva ile kullanıma dayalı sigortacılık inovasyonunu Türkiye’de ilk kez hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de ilk kez kullanıma dayalı araç sigortasını müşterilerine sunan Aviva’ya, makineler arası iletişim teknolojilerinde 20 yıllık deneyimimiz ve global gücümüzle güvenilir iş ortağı oluyoruz. Sürekli yatırımlarla tüm sektörler için verimlilik artışı sağlayan teknolojiler geliştiren Vodafone İş Ortağım ile Aviva’nın verimlilik hedeflerine katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle tüm kurumsal aboneleri Vodafone İş Ortağım dünyasına davet ediyoruz.”

Mobiliz Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kayıkçı, şunları söyledi:

“Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen kullanıma dayalı araç sigortası uygulamasında telematik teknolojsini sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni uygulama sayesinde sürücünün hızı, lokasyonu, araç kullandığı saatler gibi risk analizi açısından değerli bilgiler elde ediyoruz. Gerçek risk değerlendirmelerinin tespit edilmesiyle, araç kullanımına göre doğru sigorta primi üretilebiliyor. İşletmelerin operasyonel verimliliklerine ve araç sahiplerine katkı sağlayacak bir uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalar sayesinde sürücüler sürüş risk bilgilerine anlık ulaşarak sürüş karakterini düzeltme ve prim avantajlarından faydalanma şansına da sahip olacak. Devamlı bilgilendirilen sürücüler daha risksiz sürüşe teşvik edilirken, bu çözümün daha az kaza ve kayba yol açacağına inanıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER