13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

TÜSAF, ‘Önce İşçi İş Güvenliği’ diyor

huseyinkasapSoma’da yaşanan maden faciasının ardından açıklama yapan TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap, işletmelerde yer alan “Önce İş Güvenliği” sözünün “Önce İşçi ve İş Güvenliği” olara değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Hüseyin Kasap, Yönetim Kurulu adına bir kamuoyu duyurusu kaleme aldı. Kasap, kamuoyu duyurusunda Soma’da yaşanan maden faciasının ardından taziye mesajlarını ve geçmiş olsun dileklerini iletirken güvenlik ve tedbir konularına dikkat çekti. Kasap, kamuoyu duyurusunda işletmelerde yer alan “Önce İş Güvenliği” sözünün “Önce İşçi ve İş Güvenliği” olarak değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. TÜSAF Başkanı Hüseyin Kasap’ın yaptığı açıklama şöyle:
“Öncelikle 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma ilçemizde meydana gelen elim kazada hayatını kaybetmiş tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabır, metanet ve baş sağlığı diliyoruz.

Ülkemiz böylesine bir acıyı yaşıyorken üzülerek izliyoruz ve şahit oluyoruz ki, hayatını kaybeden vatandaşlarımız sadece sayılardan ibaretmiş gibi “Bugün sayı şuraya çıktı, dün şuydu” yayınlar yapılmaktadır. Ölüm sadece yaşam fonksiyonlarını kaybetmekten ibaret olmasa gerek; yaşamını yitiren vatandaşlarımızın gelecek ile ilgili hayalleri, projeleri, geride bıraktıkları canlar, sevdiklerinin ve sevenlerinin de bir tarafları öldü, bu durum göz ardı edilmekte.

soma3Gerek iktidar, gerek muhalefet, gerek sivil toplum örgütleri, taraflı tarafsız tüm ilgililer bu elim vakanın bir daha tekrarlanmaması için ne lazımsa yapılması üzerinde kafa yormalıdır. Bu konu üzerinden siyaset yapıp kanayan yaraları daha da derinleştirmeden, yaralara çare olacak merhemler aranmalı ve bulunmalıdır.

Gidenleri geri getirmek mümkün değildir, ancak ilahi takdir, kader deyip de konuyu geçiştirmemek gereklidir.

Yapılan araştırmalarda bu türlü kazalarda Dünya istatistiklerinin çok önündeyiz, Avrupa ile kıyas kabul edilmeyecek kadar öndeyiz. Bizim ülkemizde insan hayatının bu kadar önemsiz olmaması gerekir, hatta insanımıza daha çok önem ve değer veren ülke olmalıyız.
İşletmelerimizde genelde hep rastladığımız “ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ” sözünü “ÖNCE İŞÇİ VE İŞ GÜVENLİĞİ” olarak değiştirmekten işe başlamalıyız.

Canımıza, canlarımıza sahip çıkmazsak dünyevi değerler bizi nasıl teselli ve tatmin edebilir ki?

Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak konunun siyasete malzeme yapılmadan ele alınması, yaraların sarılması için gerekirse tüm tarafların sorumluluk üstlenmesi ve elini taşın altına koymaları talebimiz ve arzumuzdur.
Diliyoruz ve istiyoruz ki, ülkemiz ve hiçbir vatandaşımız bir daha böyle elim bir kaza ile karşılaşmasın…
Geride gözyaşı ve acılı yürekler kalmasın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER