4 Mart 2024, Pazartesi
spot_img

TÜSAF: 10 TL'lik acente komisyonu önemli ama daha da yükselmeli

tusafTüm Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF), Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF), Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında bir açıklama yayınladı. Yürürlüğe giren yönetmeliğin tüm sigorta acenteleri açısından başarı sayılabileceğinin belirtildiği açıklamada TÜSAF, sigorta acentelerinin diğer sorunlarına yönelik çalışmalarına da devam edeceklerinin altını çizdi.

TÜSAF’ın Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında yaptığı açıklama aşağıdaki şekilde:

“Değerli Melektaşlarımız,
Trafik sigortalarındaki kısa dönemli iptallerden doğan komisyon kaybımızın ortadan kaldırılması için 2011 yılının sonundan itibaren Federasyonumuzun düzenlemiş olduğu, 23 ilde gerçekleşen serbest kürsü toplantılarında meslektaşlarımızın ısrarla belirttiği ve ilk elden Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Sayın Dr. Ahmet Genç’e ilettiği, yapılan Swot analizlerinde üzerinde durulan, bir önceki Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Yönetim Kurulu’nun gündeme getirdiği ve üzerinde çalıştığı, bu Yönetim Kurulu’nun büyük bir kısmının Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) seçilmesiyle orada sonuca ulaştırdığı işlem ücreti, 11.08.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Ayrıca trafik sigortasına konu olan araç gruplarında önemli değişiklikler yapılmıştır. (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik)

TÜSAF ve SAİK olarak talebimiz acente payının en az 25 TL olmasıydı ve bu amaç uğruna çok çaba sarf ettik. Sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 13 TL’den az olmaz. Bu primin 10 TL’si acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilir şeklinde çıkmıştır.

Bu kazanımın önemli olduğunu ileriki dönemde bu rakamların yükseleceğini düşünüyoruz.

Birlik ve beraberliğin ortak noktası olan TÜSAF, sizden aldığı güçle daha çok çalışıp daha bir çok sorunun çözümü için mesai harcamaktadır. Sizlerinde katılımcı olarak bizlerle birlikte hareket etmeniz en büyük temennimizdir.
Tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Saygılarımızla

TÜSAF Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER