20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Türkiye'nin yüzde 2.2 büyümesi bekleniyor

chart2G20 ülkeleri için gerçekleştirilen Reuters anketinde büyüme beklentisi yüzde 3.3’ten 2.2’ye indi.

Ekonomi yönetimi, bu yıl için yüzde 4 olan büyüme öngörüsünü henüz revize etmiş değil. Ancak piyasada ağırlıklı öngörü büyümenin yüzde 2-3 aralığında olacağı yönünde.

Reuters’ın düzenlediği son ankete göre, Türkiye’de gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yıl yüzde 2.2 ile orta vadeli programda (OVP) yüzde 4 olarak yer alan hedefin oldukça altında büyüme göstermesi bekleniyor.

Reuters’ın G20 ülkelerine ilişkin 25 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette yer alan tahminlerinin medyanına göre enflasyonun ise yıl sonunda yüzde 8 ile OVP tahmini olan yüzde 5.3’ün oldukça üzerinde oluşması bekleniyor.

OVP öngörüsü bu yıl için 55.5 milyar dolar, gelecek yıl için ise 55 milyar dolar olan cari açığı ise ankete katılanlar bu yıl için 46.2, önümüzdeki yıl için 54.1 milyar dolar olarak bekliyor.

TCMB faiz oranlarına ilişkin soruya cevap veren 13 katılımcıdan hiçbiri ikinci çeyrek sonuna kadar TCMB’nin bir hafta vadeli repo faiz oranında indirim beklemezken, yılın ikinci yarısına yönelik beklentiler arasında ise hem faiz indirimi hem de faiz artışı yer alıyor.

Ankette yer alan büyüme beklentileri 3 ay önce tüm G20 ülkeleri için gerçekleştirilen Reuters anketine göre, oldukça sert bir düşüşe işaret ediyor. Bir önceki ankette büyümenin bu yıl için yüzde 3.3 olması bekleniyordu.

Ekonomi yönetimine göre büyüme yüzde 4 yakın olacak
Analistler yerel seçimler öncesinde liradaki değer kaybı, faizlerdeki artış ve siyasi endişeler nedeniyle yatırımların ertelenebileceğini ve büyümenin yüzde 2’li seviyelere gerileyebileceğinden endişe ediyorlar ancak ekonomi yönetimi ise büyümenin yüzde 4 ya da hemen altında olacağına yönelik açıklamalarını ise sürdürüyor.

Türkiye ekonomisi 2011’de yüzde 8.8 ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olurken, büyüme 2012 yılında yüzde 2.1, 2013 yılında ise yüzde 4 oldu.

Ankete katılanlar enflasyonun ise önümüzdeki yıl sonunda yüzde 6.5’e gerilemesi bekleniyor. OVP’deki enflasyon hedefi ise önümüzdeki yıl için yüzde 5 seviyesinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER