25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Türkiye’de üç evden ikisinin deprem sigortası yok

afetDoğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) gelen son rakamlara göre, Türkiye’de her üç evden birinin deprem sigortası var.

Türkiye’de deprem sigortaları uzun süredir kanunlar ile zorunlu hale getirilmiş olmasına rağmen halen 17.6 milyon evden sadece 6.3’ünün deprem sigortası var.

Deprem sigortasının başlangıcında yapılan sayımlara göre Marmara Bölgesi’ni vuran 17 Ağustos depreminde 17 bin kişi öldü. Bu felaketten sonra deprem sigortası zorunlu hale geldi.

Sigortalıların sayısı ise bölge ve şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; Marmara Bölgesi’nde bu oran yüzde 44.5 iken depremin feci şekilde vurduğu Yalova’da ise hanelerin hemen hemen yüzde 60’a yakını sigortalı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise sırasıyla oranlar yüzde25.5 ve yüzde 24 gibi düşük oranlarda sigortalı bulunuyor. Orta Anadolu’da oran 32.2, Ege Bölgesi’nde 35.3 iken deprem sigortası sahiplerinin oranı Karadeniz Bölgesi’nde ise yüzde 28.4.

DASK, 2000 ve 2014 yılları arasında 157 milyon TL hasar ödemesinin yapıldığı 435 depremin meydana geldiğini bildirdi. Bunu 126 milyon TL’lik ödeme ile 601 kişinin hayatını kaybettiği Van Depremi izliyor.

Birçok çapraz fay hattı üzerinde bulunuyor olması, aslında Türkiye’yi bir anlamda çaresiz kılıyor, Cumartesi günü meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki Gökçeada merkezli deprem gibi. Deprem Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde hissedilmişti.

TODAYSZAMAN.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER