5 Aralık 2023, Salı
spot_img

“Türkiye’de sigortacılara emlakçı gözüyle bakılıyor”

26062014aTicaret ve Sanayi Odası 10. Meslek Komitesi’nin sigortacılarla düzenlediği toplantıda, Çerkezköy TSO Meclis Üyesi ve 10. Meslek Komitesi Üyesi Rahmi Yılmaz, “Türkiye’de sigortacılara emlakçı gözü ile bakılıyor” dedi.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası 10. Meslek Komitesi, Çerkezköy’de bulunan sigortacılarla toplantı düzenleyerek, sektörün sorunlarını tartıştı. ÇTSO 10. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Üstün başkanlığında yapılan toplantıya, Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ayben Erdoğan ve sigortacı oda üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşma gerçekleştiren ÇTSO Meclis Üyesi ve 10. Meslek komitesi üyesi Rahmi Yılmaz, sigortacılık mesleğinin sorunlarından bahsederek Türkiye’de sigortacılara emlakçı gözü ile bakıldığını ifade etti.

Sigortacılar, Avrupa’da bankacı, Türkiye’de emlakçı
Sigortacıların en büyük sorunlarından bir tanesinin de bankaların sigortacılık yapması olduğunu kaydeden Yılmaz, “Daha önce trafik sigorta ücretleri eşitti. Şuanda ise fiyatlar arasında büyük bir uçurum vardır. Daha önce Çerkezköy’de 2-3 acente vardır. Şimdi ise bu rakam 40’ı buluyor. Sigortacıların en büyük sorunu bankaların da sigortacılık yapması. Sigortacılık sektörünün sorunları bize bildirildiği zaman, sorunların çözümü için neler yapılabilmesi için değerlendirmeler yapabiliriz. Türkiye’de sigortacılara kuşku ile bakılıyor. Avrupa’da sigortacı olabilmek için inanılmaz kriterler istiyorlar. Bizde de yeni kanun kalitenin yükseleceğinin işaretidir. Avrupa’da sigortacılara bankacı gözü ile bakıyorlar. Türkiye’de ise sigortacılara emlakçı gözü ile bakılıyor” dedi.

“Sektörde haksız rekabet var”
Sigorta sektöründe son dönemlerde daralma olduğunu kaydeden 10. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Üstün ise, “Sigortacılık sektöründe haksız rekabet var. Bu rekabetin sonunda kapanabilecek sigorta şirketleri bile var” açıklamasında bulundu.

MİLLİYET.COM.TR

  1. Rekabet hizmet kalitesini artırır. Ancak, kamu otoritesinin murakabesini disiplin içinde yapması şarttır. Sigortacılıkta fiyatların belirlenmesi daha çok aktüeryel hesaplamaya dayanır. Etkili diğer faktörler de vardır (reasürans vb).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER