16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği'nin Çalışma Esasları Belirlendi

tsbTürkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, “Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği üyeliği ile levhaya ilişkin işlemlere; Birliğin organları ve bunların görev ve yetkilerine; bütçe, gelir ve giderlerine; çalıştırılacak personele ilişkin usul ve esasları düzenlemek” amacıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, “Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği üyeliği ile levhaya ilişkin işlemlere; Birliğin organları ve bunların görev ve yetkilerine; bütçe, gelir ve giderlerine; çalıştırılacak personele ilişkin usul ve esasları düzenlemek” amacıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.
“Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, şirketlerin, Müsteşarlıktan ilk ruhsatlarını aldıkları tarihten itibaren bir ay içinde Birliğe üyelikleri zorunlu olacak. Şirketler, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu dışında, Birlik organlarından yalnız birinde temsil edilecek. Üyeler Genel Kurulda, genel müdür veya genel müdürün bu amaçla vekalet verdiği birinci derece imza yetkisine sahip bir yönetici tarafından temsil edilecek. Genel Kurul, olağan ve olağanüstü toplantılarını Birlik merkezinde veya Yönetim Kurulunca kararlaştırılan yerde yapacak. Yönetim Kurulu’nun kararı üzerine, Birlik Başkanı tarafından toplantıya çağrılan Olağan Genel Kurul her yıl Nisan ayı içinde yapılacak. Yönetim Kurulu, toplantının yerini, gününü, saatini ve gündemini belirleyecek. Genel Kurul levhaya kayıtlı üye sayısının salt çoğunluğuyla toplanacak, çoğunluk sağlanamadığı takdirde, toplantı 15 gün ertelenmiş sayılacak. Yönetim Komiteleri ayda en az 1 kez toplanacak. Yönetim Komiteleri toplantılarına ilgili Yönetim Komitelerinin Başkanı başkanlık edecek. Yönetim Komiteleri üye tam sayısının yarıdan bir fazlasıyla toplanacak ve toplantıya katılanların yarıdan bir fazlasıyla karar alabilecek. Birliğin personel kadrosu Genel Sekreterliğin önerisi ve yönetim komitelerinin de görüşü alınarak Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek. Birlik gerekli hallerde sözleşmeli personel de istihdam edebilecek.
Öte yandan, 1 Temmuz 2008 tarihli ve 26923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER