15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Türkiye, İslami Sigorta’daki yüksek potansiyeli ile dikkat çekiyor

EY Turkiye Denetim Hizmetleri Bolumu Ortagi Seda HaciogluEY’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarındaki İslami sigortacılık sektörü üzerine hazırladığı “Küresel İslami Sigortacılık Öngörüleri” raporu, sektördeki büyümeye, karlılığa, ortaya çıkan fırsatlara ve zorluklara odaklanıyor.

Rapora göre, 2012 yılında 39 milyar dolarlık İslami bankacılık endüstrisi ve yüzde 99’u Müslüman olan 74 milyon nüfusu ile Türkiye, İslami sigortacılığın büyümesi açısından büyük bir potansiyele sahip. Yasal düzenlemeler ve gerekli altyapıların kurulmasıyla birlikte Türkiye’de de tekafül sisteminin başlayacağı tahmin edilirken İslami sigortacılığın ülkemizde yaygınlaşması sigorta kültürünün oluşması açısından klasik sigortacılığa da katkı sağlayacak.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin “Küresel İslami Sigortacılık Öngörüleri” raporuna göre Türkiye’de İslami sigortacılığa (tekafül) yönelik yasal düzenlemelerin sağlanması, katılım bankalarının sayısının artması ve İslami finans fonlarının çeşitlenmesiyle birlikte tekafül sigortası başlayacak. Rapora göre, 39 milyar dolarlık İslami bankacılık endüstrisi, yüzde 99’u Müslüman olan 74 milyon nüfusu ve sigortacılık sektöründeki düşük penetrasyon oranıyla Türkiye, İslami sigortacılığın büyümesi açısından büyük bir potansiyele sahip.

raporSadece Müslüman ülkelerde değil Avrupa ve Amerika’da da var

İslami sigortanın İslam hukuk kuralları ve düzenlemeleri çerçevesinde oluşturulan ve işleyen sigortacılığı ifade ettiğini belirten EY Türkiye Denetim Hizmetleri Bölümü Ortağı Seda Hacıoğlu, “Rapora baktığımızda 2012 yılında toplam tekafül sistemiyle elde edilen katılımın 11 milyar dolara ulaştığı ve bir önceki yıla oranla artışın yüzde 16 olduğu görülüyor. Tekafül sistemi, Müslüman nüfusunun yoğun yaşadığı başta Arap bölgeleri olmak üzere Malezya ve Endonezya gibi Uzak Doğu ülkeleri ve birçok Avrupa ülkesiyle Amerika’da uygulanıyor. Şu an dünyada 33 ülkede 200’ün üzerinde tekafül şirketi olduğu tahmin edilirken,2012 yılındaki katılımın yüzde 51’i Suudi Arabistan, yüzde 25’i Asya bölgesinden sağlandı” dedi.

Mevzuat en büyük problem

Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de ise tekafül anlamında bir sigortacılığın bulunmadığına dikkat çeken Hacıoğlu, Türkiye’de İslami sigortacılığın var olabilmesi için buna yönelik yasal alt yapının uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Hacıoğlu, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda İslami sigortacılık ile ilgili ya da buna karşı bir hüküm olmadığını belirterek, “Dünyadaki örneklerine bakıldığında Hazine’nin yayınlamış olduğu formatlardan farklılık gösteriyor. Türkiye’de, diğer ülkelerdeki gibi İslami standartlarda gelişmiş bir sermaye piyasasının henüz oturmamış olması İslami sigortacılığın yaygınlaşmamasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor” diye konuştu.

Tekafülün gelişmemesindeki diğer bir sebebin de karlılık olduğunu kaydeden Hacıoğlu, şöyle devam etti: “Rapora baktığımızda Türkiye’de özellikle fiyatlama konusunda bazı problemler olduğundan, fiyat seviyelerinin göreceli olarak düşük kaldığından bahsediliyor. Tekafül, teorik olarak dönem sonunda kar edilen bir sistem üzerine kurulu. O yüzden, raporda bu önemli bir tehdit ve zayıflık olarak belirtiliyor. Hazine’nin bu konuda bir düzenleme çıkarırken buna da dikkat etmesi gerekli.”

Sigorta kültürü ve bilincinin artmasına da katkı sağlayacak

Önümüzdeki dönemde sukuk fonlarının çeşitliliğinin artacağı ve İslami sigorta alanında fon yönetimlerinin başlayacağını belirten Hacıoğlu’na göre bu gelişmelerle birlikte Türkiye’de de tekafül sigortacılığı yapılmaya başlanacak. Türkiye’nin yüzde 99’unun Müslüman olması ve ülke nüfusunun hızla büyümesinin bu tahminlerin arkasındaki en önemli nokta olduğuna dikkat çeken Hacıoğlu, Ortadoğu ve Arap dünyası ile olan ticari hacmin genişlemesinin ve etkileşimin artmasının, Türkiye’nin İslami sigortacılıkta hızlı bir büyüme sergilemesini sağlayacağını söyledi.

Türkiye’de sigortacılık bilincinin, her ne kadar son yıllarda gelişmiş olsa da henüz istenilen seviyede olmadığını, bu durumun da sadece tekafülün değil, tüm sigortacılık sisteminin sorunu olduğunu belirten Hacıoğlu, İslami sigortacılığın ülkemizde yaygınlaşmasının sigorta kültürünün oluşması açısından klasik sigortacılığa da katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER