18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

‘Türkiye ekonomisinin teminatı sigorta sektörüdür’

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Sigortacılık Paneli” ATO’nun 67 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi organizasyonu ile Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleşti. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, “Türkiye ekonomisinin teminatı sigorta sektörüdür” dedi.

Sigorta sektörünün geleceği Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen bir panel ile masaya yatırıldı. Panelin açılışında ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, 27. Dönem AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Danışmanı Uluç İçöz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut ve ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Bülent Yük konuşma yaptı.

ATO Meclis Salonu’nda düzenlenen programın açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, “Türkiye’nin, Türk Milleti’nin gelecek yüz yıllarının teminatı nasıl ki Cumhuriyet ise Türkiye ekonomisinin teminatı da sigorta sektörüdür. Cumhuriyetimizin devamı da ancak ekonomik cephede kazanacağımız başarılarımızla mümkündür” dedi.

Ekonomik büyümeyi ve toplumsal refahı sağlamak açısından fabrikalar, tesisler kurmanın, teknolojiler geliştirmenin, ARGE çalışmaları yapmanın tek başına yeterli olmadığını ifade eden Yılmaz, “Tüm bunları yapmak kadar, sürdürülebilirliğini sağlamak da önemli. Kurulan tesislerin, işletmelerin, binaların, makine-teçhizatın, bilgi, birikim, kültür ve deneyimin korunması ve geleceğe aktarılması ancak güçlü bir sigorta sektörünün varlığıyla mümkün” dedi.

Dünyanın emniyet sübabı sigorta

Doğal afetlerin ve diğer olumsuz olayların etkilerini en aza indirmenin, karşılaşılabilecek risklerden korunmanın yolunun sigorta olduğunu belirten Yılmaz, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi, sigorta sektörünün önemini bir kez daha acı da olsa gözler önüne serdi. Pandeminin, savaşların yaşandığı, iklim değişikliğinin, doğal afetlerin arttığı dünyada, sigortacılık sektörü ekonomilerin adeta emniyet subabı durumunda. Güçlü sigorta sektörü, güçlü ekonominin kaldıracı, rekabet gücünü artırmanın anahtarıdır” dedi. 

Sektörü yerli ve milli şirketlerle geliştirmeliyiz

Sigortacılığın ilk örneklerinin dünyadaki geçmişinin çok eskilere dayandığını kaydeden Yılmaz, Türkiye’de ise sigorta sektörünün 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlayarak Cumhuriyet ile birlikte gelişme sürecine girdiğini söyledi. Sigortacılık ile ilgili konuların, 1923 İzmir İktisat Kongresi’nde de ele alınan konular arasında olduğunu ifade eden Yılmaz, “Dünyada yaşanan değişim ve dönüşüme, teknolojideki ilerlemeye, dijitalleşmeye bağlı olarak sektör ülkemizde her geçen gün gelişme gösteriyor. Sigorta sektörü, dünyada trilyonlarca dolar büyüklüğe sahip bir pazar. Gelişmiş ülke olma yolunda en önemli parametrelerden biri. Sektörün yerli ve milli sigorta şirketleri eliyle büyüyerek, gelişerek dünya pazarlarında yer almasını; üretimin, ticaretin, sağlığın, refahın, ferahın garantisi olmasını çok önemsiyoruz. Sigorta sektörünün olmadığı yerde ekonomi ve ticaretin büyümesinden söz edilemeyeceğini biliyoruz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyıllarının sigortası sizlersiniz” dedi.

Ekonomilerin koruyucu kalkanı sigorta sektörüdür

ATO 67 No’lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Bülent Yük de yaptığı konuşmada, Türkiye’de şubeleriyle birlikte yaklaşık 20 bin civarı acente ve broker olduğunu söyleyerek, 250 bin kişiye istihdam sağlayan sigortacılık sektörünün, ekonomilerin koruyucu kalkanı olduğunu dile getirdi.

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda sigortacılığın meslek tanımının yeniden yapılması gerektiğini belirten Yük, sektörde istihdam edilen bireylerin lisans eğitimini tamamladıktan sonra, zorunlu staj yaparak, ardından sınava tabi tutulmasının, hizmet kalitesini artırmak açısından faydalı olacağına değindi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Finansal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haşim Özüdoğru da panel öncesi yaptığı konuşmada üniversitedeki lisans ve yüksek lisans programları hakkında bilgi verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER