24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

Türk Eximbank'tan 40 milyar dolarlık sigorta desteği

hayrettin kaplanTürk Eximbank Genel Müdürü Kaplan, 45 milyar dolarlık kredi, 40 milyar dolarlık da sigorta desteği sağlamayı öngördüklerini açıkladı.

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için ihracatçı firmalara 85 milyar dolarlık destek sağlayacaklarını ifade eden Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, yaklaşık 45 milyar dolarlık kredi, 40 milyar dolarlık da sigorta desteği vermeyi hedeflediklerini açıkladı.

Kaplan, yaptığı açıklamada, kurum olarak hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmeleri yakından takip ederek ihracatçıların, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlerin ve döviz kazandırıcı hizmetler sunan firmaların talep ve gereksinimlerine en doğru ve hızlı şekilde cevap verebilmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Son üç yılda önemli adımlar attıklarını vurgulayan Kaplan, “Üç yılda Türkiye’nin her bölgesindeki ihracatçılarımızla bir araya geldik. Onların beklentilerini, önerilerini aldık. Bu çerçevede düzenleme yaptık. Çalışmalarımızın da meyvesini almaya başladık. 2010 yılında 4,5 milyar dolar kredi desteğimiz varken 2013 sonunda ihracatçılarımıza 28 milyar dolarlık hizmet sunduk. Bunun 20 milyar doları kredi, 8 milyar doları da sigorta desteği” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 34 milyar dolarlık destek verecek
Bu yıl 34 milyar dolarlık destek vermeyi hedeflediklerini bildiren Kaplan, “Bu hedefimizi gerçekleştirdiğimiz takdirde Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 20’sine ulaşan bir destek sağlamış olacağız. 2014 yılı içerisinde nisan ayı itibarıyla verdiğimiz kredi 5 milyar doları aştı. Aynı şekilde sigorta desteğimiz de 4 milyar dolar civarında. Yaklaşık 9 milyar dolara ulaştık. Bu da zaten belirlediğimiz hedefler çerçevesinde” diye konuştu.

“Bu hızla gidersek üstlendiğimiz hedeflerimizi gerçekleştireceğiz”
Türkiye’nin, cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’de 500 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunduğunu hatırlatan Kaplan, şöyle konuştu: “Ekonomi Bakanlığı ile Eximbank olarak bir hedef belirledik. Cumhuriyetin 100’üncü yılında ihracatçı firmalara 85 milyar dolarlık destek sağlamayı öngörüyoruz. Bunun yaklaşık 45 milyar dolarının kredi, 40 milyar dolarının da sigorta desteği olmasını hedefliyoruz. 2023’teki ihracatımızın yüzde 17’sini Eximbank olarak biz finanse etmeyi hedefliyoruz. 2014 sonu itibarıyla aşağı yukarı 35 milyar dolara ulaşacağız. Bu hızla gidersek zaten 2023 yılı için üstlendiğimiz hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.”
haberciniz.biz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER