17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Tüketici Güven Endeksi son iki aydır düşüşte

chartTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan verilerine göre, Tüketici Güven Endeksi son iki aydır düşüş yaşayarak, 78.5 değerinden 73.7 değerine indi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında azaldı. 2014 yılının en yüksek değerini 78,5 oranla Nisan ayında gören endeks, son iki aydır düşüş yaşıyor. Mayıs ayında 76 olan Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayında 73,7 değerine düştü.

Tasarruf etme ihtimali azaldı
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,8 oranında azaldı. Mayıs ayında 26,6 olan endeks, Haziran ayında 24 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Mayıs ayında 102,7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak, Haziran ayında 98,7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını ifade ediyor.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 2,4 oranında düştü
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 oranında azaldı. Mayıs ayında 93,1 olan endeks değeri Haziran ayında 90,9 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,5 oranında azalarak, Haziran ayında 81,2 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselişten kaynaklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER